آموزش جامع دستبند دوستی ساده

 

آموزش جامع دستبند دوستی ساده

در این متن با آموزش جامع دستبند دوستی ساده با شما همراه خواهیم بود؛ پس تا پایان این متن ما را همراهی نمایید.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

·      آموزش بافت دستبند دوستی

·      طرز بافت دستبند دوستی

·      آموزش ساخت دستبند دوستی

·      آموزش دستبند دوستی ساده تک رنگ

·      نخ مخصوص دستبند دوستی

 

 

 

 

در بین زیور­آلات دست­ساز، دستبند­های دوستی طرفداران زیادی دارند. این دستبند­ها برای اولین بار توسط سرخ­پوستان آمریکای جنوبی و مرکزی ابداع شدند.

این نوع دستبند­ها پس از آن در دهۀ 70 میلادی در بین نوجوانان آمریکایی محبوب شدند و بعد از آن در کشور­های دیگر نیز رواج پیدا کردند.

هم­چنین این نوع دستبند­ها در سال­های اخیر در ایران هم محبوب شده ­اند و در اکثر فروشگاه­ها به فروش می­رسند.

دستبند­های دوستی، هدیه­ هایی منحصر­ به­ فرد و هنری می­باشند که گویی تار­ و­ پودشان از جنس صداقت و صمیمیت بافته شده است.

 

 

 

 

 

 

به همین دلیل می­توانند یادگاری­های ارزشمندی برای نشان دادن محبت و دوستی شما نسبت به دوستانتان باشند.

 

آموزش بافت دستبند دوستی

دستبند­های دوستی در طرح ها و الگو­های مختلفی از جمله: قلب، ماهی، موجی، هفتی و یا هفتی هشتی و… بافته می­شوند و در بین نوجوانان و جوانان طرفداران بسیاری دارند.

این نوع دستبند­ها را به راحتی می‌توانید در اوقات فراغتتان با استفاده از خلاقیتتان و ساده­ ترین مواد اولیه ببافید.

در ادامه قصد داریم، شما را با طرز بافت دستبند دوستی آشنا کنیم و در نهایت بتوانیم با کمک آموزش­ها دستبند دوستی سادۀ تک رنگ را با کمک دستان هنرمند شما بسازیم.

 

طرز بافت دستبند دوستی

جهت بافت دستبند­های دوستی معمولا از نخ کتان ترک و یا نخ­های دمسه(کوبلن) استفاده می­شود. توجه داشته باشید که هر­چه از نخ با کیفیت­ تر و با­دوام ­تری استفاده کنید، نتیجۀ کار شما زیبا­تر خواهد بود.

معمولاً برای این نوع بافت از گره­هایی به نام گره­های مکرومه استفاده می­شود که در تصاویر زیر می­توانید تا حدودی با این گره­ها آشنا شوید.

هم­چنین بهتر است این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر تازه کار هستید و تا­کنون تجرب ه­ای در بافت دستبند نداشته ­اید، بهتر است از تعداد رشته نخ­های کمتری استفاده کنید.

در این­جا توجه شما را به مشاهدۀ چند نمونه از نقشه­ های بافت دستبند­های دوستی جلب می­کنم. جهت بافت ساده­تر بهتر است علاوه بر گره زدن با مهارت نقشه­ خوانی نیز آشنا باشید.

                                   

شما جهت آشنایی بیشتر با این مهارت می­توانید نمونه­ای از آن را در قالب فیلم آموزش نقشه­ خوانی در سایت بلدشم مشاهده نمایید.

 

آموزش ساخت دستبند دوستی

با دنبال کردن مراحل زیر می­توانید به ساده ­ترین روش ممکن ساخت دستبند دوستی را یاد بگیرید و دستبند­­های زیبایی برای خود و دوستانتان بسازید.

1- برای شروع کار شما حداقل به 6 یا 8 رشته نخ کوبلن و یا نخ کتان ترک احتیاج دارید. شما می­توانید از یک یا چند رنگ از این نخ­ها در ساخت دستبندتان بهره ببرید.

پس از آماده سازی رشته­ها باید با توجه به اندازۀ مچ دست، رشته­ های نخی به طول 150 تا 165 سانتی­متر برش بزنید.

2- یک طرف نخ­ها را گره بزنید و با روشی که برای خودتان ساده­ تر است، آن را تا پایان کار به کمک وسایلی مانند: گیرۀ تخته شاسی، چسب نواری و یا گیرۀ کاغذ در جایی محکم نگه دارید.

3- در این مرحله باید رشته­های نخ را در دو طرف هم­چون آینه مرتب کنید و سپس رشته های نخ را به ترتیب از دو طرف گره بزنید.

4- برای بافت این دستبند لازم است، رشته­ های نخ را از دو طرف به ترتیب گره بزنید. ابتدا کار را از چپ یا راست شروع کنید و سپس کار را از ردیف دیگر ادامه دهید تا یک ردیف از گره ­ها آماده شود.

5- سپس از آخرین نخ سمت چپ گره بزنید و هر نخ را بر روی نخ مجاورش قرار داده و به شکل حلقه در­آورید و بعد از زیر نخ بیرون بکشید و گره را محکم کنید.

این کار را باید آنقدر ادامه دهید تا بیرونی­ترین رشتۀ نخ در وسط کار قرار بگیرد.

6- حال نوبت به گره زدن از سمت راست می­رسد؛ فقط این نکته را مد­نظر داشته باشید که جهت این گره ­ها باید برعکس گره از سمت چپ باشد. این روند را تا میانۀ کار ادامه دهید.

7- اکنون با دو رشتۀ نخ وسط، یک گره به چپ و یک گره به راست بزنید و به این ترتیب رشته­ های نخ وسطی را به دو طرف متصل کنید.

8- مرحلۀ قبل را تا حدی که به طول دلخواه برای دستبند خود برسید، ادامه دهید. هم­چنین به خاطر داشته باشید که همیشه کار خود را با بیرونی ترین رشته­ های نخ که در دو طرف قرار دارند، آغاز کنید.

9- در مرحلۀ آخر انتهای نخ را گره زده و از باقیماندۀ نخ خود جهت بستن دستبند به دور مچ دست استفاده کنید.

اگر تمایل داشته باشید می­توانید به جای این­ که دستبند را با گره به دور مچ ببندید، به یکی از نخ­های انتهایی کار، دکمه اضافه کنید و با کمک دکمه آن را به دور مچ دست ببندید.

دستبند دوستی شما آماده است. امیدواریم که این روش را به خوبی آموخته باشید و از هنر دستان تان لذت ببرید.

 

آموزش دستبند دوستی ساده تک رنگ

همان­طور که در ابتدای متن گفته شد دستبند­های دوستی تنوع بالایی دارند که شما با یک سرچ ساده در  فضای اینترنت می­توانید انواع و اقسام مدل­ها و رنگ­های دستبند­های دوستی را مشاهده کنید.

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با نحوۀ بافت دستبند­ دوستی آشنا نماییم، اما طبیعتاً دستبند­های ساده ­تری را با فرایندی آسان­تر نیز می­توان آموزش داد.

1- ابتدا سه قطعۀ نخ هم­رنگ را برداشته و از هم جدا می­کنیم و آن­ها را به کمک وسایلی مانند: گیرۀ تخته شاسی، چسب نواری و یا گیرۀ کاغذ در جایی محکم نگه می­داریم.

سپس یکی از نخ­ها را در وسط قرار می­دهیم و دو رشتۀ دیگر را در دو طرف آن قرار می­دهیم.

2- حال یکی از طرفین را در دست گرفته و شکلی شبیه یک نیم دایره ایجاد می­کنیم.

3- در این مرحله طرف دیگر نخ را از یک طرف و از طریق نیم دایره از آن عبور می­دهیم.

4- در این جا مطابق تصویر نخ­ها را از دو طرف کشیده تا از وسط کنار هم قرار گیرند

5- همان­طور که از عکس­ها مشخص می ­باشد، نخ­ها از وسط به هم گره خورده­اند.

6- حال می­خواهیم همان گام را با استفاده از طرف دیگر تکرار کنیم. به همین منظور نخ سمت راست را تا

میانۀ نخ وسط آورده تا شکلی شبیه حرف  Pساخته شود.

 

7- در این مرحله باید نخ سمت چپ را از میان حرف P ایجاد شده در سمت راست عبور ­دهیم.

8- مجدداً دو طرف نخ را کشیده تا از وسط کنار هم قرار بگیرند.

9- در این مرحله حالتی مشابه شمارۀ 5 بوجود می­آید.

10- همین کار را چندین بار باید تکرار کنیم تا جایی که طول آن مطابق با مچ دستمان تنظیم شود و بتوانیم آن را دور مچ خود ببندیم.

11- پس از اتمام این مراحل باید انتهای پایینی دستبند را گره بزنیم.

12- حال می­توانیم طول دستبند را با کوتاه کردن نخ­ها با قیچی تنظیم کنیم.

13- به جهت زیبا­سازی و عدم شلوغی دستبند در این مرحله 2 رشتۀ دیگر آن را نیز قیچی کرده و فقط یک رشته را باقی می­گذاریم.

14- دستبند شما آماده است، آن را دور دست خود ببندید و اگر احساس کردید باز هم طول آن بلند می­باشد می­توانید نخ آن را کوتاه­تر نمایید. امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید.

 

در پایان اگر مایلید اطلاعاتی نیز دربارۀ نوع نخ­ها و هم­چنین مفهوم رنگ­های به کار رفته در دستبند­های دوستی داشته باشید، از شما دعوت می­کنیم این متن را تا پایان مطالعه بفرمایید.

 

نخ مخصوص دستبند دوستی

همان­طور که گفته شد دو نخ دمسه و کتان ترک از جمله نخ­های پیشنهادی برای ساخت این دستبند هستند، که در ادامه به ذکر چند نمونه از ویژگی­های این دو نخ خواهیم پرداخت.

 • ویژگی­های نخ دمسه(کوبلن)

– ظاهر نخ دمسه ریش ریش است؛ یعنی وقتی برای مدتی درحین بافت دست تان باشد، رشته نخ­های ریزی دارد که از هم جدا می­شود و گاهی بافتن را برای شما سخت می­کند.

– برای افرادی که دستانشان دائما عرق میکند، مناسب نیست. چون به خاطر نازک بودن ریشه ­های نخ کوبلن، کل نخ خیس می­شود و امکان رنگ پس دادن نخ­ها وجود دارد.

– نخ دمسه به خاطر خشک بودنش، دستبند را زمخت می­کند و جنس دستبند خشک و شکننده می­شود و با شست­و­شوی آن امکان نخ کش شدن و یا پاره شدن دستبند وجود دارد.

– به خاطر عیوب ذکرشده نخ کوبلن یا دمسه، باید خیلی از دستبندانتان مراقبت کنید، اما با این حال بعد از یک ماه استفاده کیفیت و زیبایی اولیه را نخواهند داشت.

 • ویژگی­های نخ کتان ترک

– به هیچ وجه الیاف نخ از هم جدا نشده و نخ­های ریزی درون نخ وجود ندارد و کاملاً نخ منسجمی است. این باعث میشود که ترتیب استفاده از نخ­ها را همیشه داشته باشید و بافت را برای شما آسان­تر خواهد کرد.

– در نهایت بافت دستبند به خاطر نرمی و لطافتی که این جنس نخ دارد، کاملاً منعطف خواهد بود و به هیچ وجه احساس خشکی روی دستبند را نخواهید داشت.

– از طرفی هم به خاطر کیفیت بالای این نخ­های ترک به هیچ وجه بعد از شست­و­شو پاره و نخ­کش نخواهد شد و رنگ­های آن تغییر نخواهد کرد و تا مدت­های زیادی با همان کیفیت اولیه برای شما باقی خواهد ماند.

پس تا این­جا دانستید که با این نوع نخ­ها می­توان تنوع رنگ و طرح زیادی به دستبند­های دوستی داد. اما با این حال گاهی سادگی بیش از هر چیز دیگری بر دل می­نشیند.

برای درست کردن نمونه‌های سادۀ این دستبند به تجهیزات خاصی نیاز ندارید و با کمی تلاش و موادی ارزان قیمت می‌توانید یکی از این مچ بند­ها را برای خود و یا دوستانتان بسازید.

اگر شما تمایل دارید دستبندتان ساده و تک رنگ باشد، بدیهی است که باید تنها از یک رنگ از نخ­های مخصوص ساخت دستبند استفاده نمایید.

مزیت ساده و تک رنگ بودن این نوع دستبند­ها این است که می­توانید به راحتی آن را با هر نوع تیپ و ظاهری هماهنگ کنید.

 

مفهوم هر یک از رنگ­های به کار رفته در دستبند­های دوستی

اما بد نیست دربارۀ معانی هر یک از رنگ­ها در دستبند­های دوستی نیز بیشتر بدانیم. این اطلاعات به خصوص برای افرادی که به تک رنگ بودن دستبند­های خود علاقه ­دارند، می­تواند مفید باشد تا مفهوم رنگ دستبند را بهتر بشناسند.

 رنگ صورتی: نماد مهربانی●

 رنگ قرمز: نماد صداقت●

رنگ نارنجی: نماد انرژی زیاد●

رنگ زرد: نماد شادی و نشاط●

رنگ سبز: نماد مسئولیت ­پذیری و پاسخ­گویی­●

 رنگ آبی: نماد وفاداری●

رنگ سیاه: نماد قدرت●

پس حال که می­دانید حتی رنگ­ها در این دستبند­ها مفهومی خاص را دربردارند، بیش از این معطل نکنید.

اگر شما هم از طرفداران دستبند­های دوستی در طرح­ها و رنگ­های مختلفی هستید، حتما به وب سایت شادیکار سر بزنید و از هنر دستان زنان سرپرست خانوار لذت ببرید و خریدی دلنشین را تجربه نمایید.

در پایان این متن می­توانید نمونه­هایی از دستبند­های زیبا و هنرمندانه­ای که در سایت شادیکار موجود می­باشد و با شما به اشتراک گذاشته شده، مشاهده نمایید.

1- دستبند آبشار

2- دستبند برگ

3- دستبند لوزی

4- دستبند واران

منابع فارسی:

– وب سایت ساعتچی

– وب سایت چطور

– وب سایت بساز و بفروش

– وب سایت تار و پود

– وب سایت بنیتا گالری

– وب سایت بلدشم

منبع انگلیسی:

http://www.youtube.com/watch?v=IY7FADcrsk0

 

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

5 دیدگاه برای “آموزش جامع دستبند دوستی ساده

  • ارتباط با مشتریان گفته:

   سلامت باشید باعث افتخارمون هست که رضایت داشتید

 1. دبستان نفیسه 2 استان اصفهان گفته:

  من عاشق دوستانم هستم و خیلی دوست دارم بهشون هدیه بدم و اونهاهم بااین کار من رو خوشحال کنن.به هر حال عالیییی بودش متشکرم.

 2. تینا گفته:

  من عاشق دوستانم هستم و خیلی دوست دارم بهشون هدیه بدم و اونهاهم بااین کار من رو خوشحال کنن.به هر حال عالیییی بودش متشکرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.