آموزش درست کردن دستبند با کاموا

آموزش درست کردن دستبند با کاموا

در این مقاله با آموزش درست کردن دستبند با کاموا با شما همراه خواهیم بود. اگر شما هم به این نوع کار­های هنری علاقه مند هستید، حتماً این متن را تا پایان مطالعه نمایید.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

·      بافتن دستبند با کاموا

·      آموزش بافت دستبند با کاموا نازک

·      ساخت دستبند با کاموا و نی

·      آموزش درست کردن دستبند با کاموا و مهره

·      بافت دستبند با کاموا با دست

·      ساخت دستبند با کاموا ساده

·      ساخت دستبند با کاموا مردانه

·      ساخت دستبند با کاموا طرح قلب

·      عکس درست کردن دستبند با کاموا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معمولاً اکثر خانم­ها به استفاده از انواع بدلیجات دست­ساز علاقه زیادی دارند و همواره به دنبال تنوع و زیبایی بیشتر هستند.

خوشبختانه ساخت دستبند کار سختی نیست و شما با استفاده از خلاقیت و وسایلی ساده مثل: کاموا، نی، مهره و … می­توانید دستبند­های زیبایی برای خودتان یا هدیه دادن به دوستانتان بسازید.

اگر تجربه و مهارت کافی در زمینه ساخت دستبند با کاموا را ندارید، تا پایان این مقاله را ما را همراهی نمایید تا انواع روش­های ساخت این مدل دستبند را به شما آموزش دهیم.

 

 

نمونه عکس دستبند با کاموا در شادیکار

 

 

 

 

بافتن دستبند با کاموا

همان طور گفته شد دستبند­های کاموایی یکی از پرطرفدار­ترین زیورآلات دست­ساز در بین خانم­ها و حتی آقایان می­باشند.

امروزه این نوع دستبند­ها در طرح­ها و مدل­های مختلف و جذابی از قبیل: مدل برگی، مدل قلبی و … ساخته می­شوند.

این دستبند­های کاموایی دوست داشتنی را تنها با کمی حوصله و دقت می­توان، به شکلی ظریف و چشم نواز تهیه نمود و در دورهمی ­های دوستانه از آن­ها استفاده کرد.

همچنین نکته دیگری که درباره این نوع دستبند­ها مطرح است، تنوع رنگ­های آن­ها است. پیشنهاد ما به شما این است حتما از رنگ­های شاد و زیبای کاموا­ها استفاده کنید و دستبند­هایی هنرمندانه و زیبا خلق کنید.

ما در ادامه برخی از روش­های بافت دستبند­های کاموایی را به شما آموزش خواهیم داد تا با دید بهتری بتوانید این مدل دستبند­ها را بسازید و از هنر دستانتان لذت ببرید.

اگر به ساخت دستبند­های دوستی هم علاقه مند هستید، ما مطالعه متن آموزش جامع دستبند دوستی ساده در همین سایت را به شما پیشنهاد می­کنیم.

 

آموزش بافت دستبند با کاموا نازک

1- در مرحله اول با نظر و سلیقه خودتان 2 یا 3 رنگ از کاموا را انتخاب کرده و 2 رشته مساوی و منظم از هر رنگ را جدا کنید.

2- برای شروع کار ابتدا تار­ها را از قسمتی که رنگ­ها با هم ترکیب شده­اند، گره می­زنیم، طوری که رنگ­ها همان طور که ست شده ­اند، در جای خود قرار گیرند.

 

 

 

 

 

3- سپس این نخ­ها را به وسیله یک چسب، گیره و یا وسایلی مشابه، از قسمت بالا در جایی فیکس می­کنیم.

4- در این مرحله تار­ها را به شکلی منظم تقسیم می­کنیم، یعنی اگر 1 طرف کار 3 تار قرار گرفته، طرف دیگر هم باید همین طور باشد.

 

 

 

 

 

5- برای شروع بافت، اولین تار از سمت چپ را گرفته و از زیر نخ کناری آن رد کرده و طوری که شکلی شبیه عدد 4 ساخته شود، به تار کناری 2 بار گره می­زنیم و تا بالا می­کشیم تا گره کاملاً سفت شود.

 

 

 

 

 

6- تار بعدی را نیز به همین شکل 2 بار توسط تار اول گره می­زنیم، به طوری که تار اول در وسط دستبند قرار بگیرد.

 

 

 

 

 

7- حال اولین تار از سمت راست را گرفته و به تار کناری آن 2 بار گره می­زنیم و مجدداً تا بالا کشیده تا گره کاملاً سفت شود.

8- تار بعدی را هم به همین شکل ادامه داده و مرحله وسط را هم بار دیگر تکرار می­کنیم.

9- حال 2 تاری که در وسط دستبند قرار گرفته است را دوباره به یکدیگر گره می­زنیم و بقیه مراحل را تکرار می­کنیم تا ساخت دستبند تکمیل شود.

 

 

 

 

 

10- زمانی که دستبند کامل شد تار­ها را تقسیم کرده و  در آخر یک گره می­زنیم. حال دستبند بافت زیبای شما آماده است و می­توانید آن را دور دستانتان گره برنید.

 

 

 

 

 

ساخت دستبند با کاموا و نی

1- جهت ساخت این دستبند فقط به سه نی، نوار چسب و مقداری نخ کاموا نیاز دارید تا بتوانید، دستبند دلخواهتان را بسازید.

 

 

 

 

 

2- در مرحله اول 3 عدد نی 12 سانتی­متری را کنار هم قرار داده و با قیچی آن­ها را از بالا به اندازه 5 سانتی­متر می­چینیم.

 

 

 

 

 

3- سپس با استفاده از یک نوار چسب، نی­ها را از بالا به هم می­چسبانیم و از این طریق بافتن دستبند با کاموا را آغاز می­کنیم.

 

 

 

 

 

4- ابتدا نخ کاموا را از میانه سر باز نی نارنجی رنگ (قسمتی که چسب زده نشده) عبور داده و تا قسمتی که چسب زده­ایم بالا آورده و 2 گره می­زنیم.

 

 

 

 

 

5- حال ادامه نخ را از پایین قسمت چسب زده شده نی زرد رنگ رد کرده و از روی نی سبز رنگ عبور می­دهیم. سپس یک بار دیگر از روی نی زرد رنگ پایین آورده تا محکم شود.

 

 

 

 

 

6- این بار باز هم از قسمتی که چسب زده شده است، نخ را ابتدا از بین نی زرد و قرمز رنگ و سپس از بین نی زرد و سبز رنگ عبور می­دهیم و به سمت بالا می­کشیم تا کاملاً سفت شود.

 

 

 

 

 

7- این بار نخ را از قسمت زیری نی سبز رنگ روی بخش میانی نی زرد رنگ آورده و از پایین آن را به سمت بالا می­کشیم.

 

 

 

 

 

8- در این مرحله کاموا را دور انگشت وسط دست گذاشته و سر نخ را از طرف دیگر از زیر نی زرد رنگ بیرون می­کشیم و از بالا تنظیم می­کنیم.

 

 

 

 

 

9- حال نخ را به دور انگشت نشانه گذاشته و از سمت آزاد آن، نخ را از روی قسمت پایینی نی زرد رنگ رد کرده و به سمت بالا می­کشیم.

 

 

 

 

 

10- این مراحل را تا زمانی که به قسمت میانی نی­ها برسیم، ادامه می­دهیم و سپس کمی از نخ را آزاد باقی گذاشته و مابقی آن را می­چینیم.

 

 

 

 

 

11- سپس رنگ کاموا را تغییر می­دهیم و از قسمت آزاد هر دو نخ را روی سطح نی ­ها، 2 بار به یکدیگر گره می­زنیم و بعد اضافه نخ قبلی و رنگ جدید را می­چینیم.

 

 

 

 

 

12- در این مرحله باید با نخ رنگ دیگرمان تمام مراحلی که گفته شد را تکرار کنیم تا تقریباً به انتهای نی ­ها نزدیک شویم و مجدد با رنگ جدید گره بزنیم و فضای باقی مانده را برای استفاده رنگ دیگر نخ اختصاص دهیم.

 

 

 

 

 

13- رنگ سوم نخ را هم همانند دیگر مراحل بر روی نی ­ها قرار می­دهیم و وقتی به انتهای نی­ ها رسیدیم، کمی از بخش آزاد نخ را باقی گذاشته و مابقی آن را می­چینیم و گره می­زنیم.

 

 

 

 

 

14- در این مرحله 3 رشته نخ 30 سانتی­متری را پیچیده و از بالا می­چینیم. سپس هر رشته را از یک نی از قسمتی که چسب زده شده است، عبور می­دهیم.

 

 

 

 

 

15- نخ­ها را از قسمتی از نی­ها که چسب ندارد، گره زده و پس از آن چسب دور آن­ها را جدا کرده و نی­ها را از دستبند خارج می­کنیم و نخ­های آن طرف را هم گره می­زنیم.

16- بار دیگر نخ­های هر دو طرف دستبند را گره می­زنیم و و اضافه آن­ها را می­چینیم.

 

 

 

 

 

حال دستبند زیبای شما آماده است. آن را به دور دست خود گره بزنید و از هنر دستانتان لذت ببرید.

 

آموزش درست کردن دستبند با کاموا و مهره

برای ساخت این مدل دستبند زیبا و اسپورت، شما نیازی به وسایل گران قیمت ندارید، فقط کافی است از چند متر کاموای ضخیم و چند عدد مهره نیاز دارید.

 

 

 

 

 

1- در ابتدا دو رشته نخ کاموای بلند را ببرید و دولا کنید، سپس از همان سر دو رشته را به هم گره بزنید و با یک تکه نوار چسب به یک سطح صاف بچسبانید تا کارتان راحت­تر باشد.

2- حال دو رشته میانی را صاف نگه داشته و دو رشته کناری را در زیر و روی دو رشته وسط قرار دهید تا شکلی شبیه گره پیدا کند.

3- این روند تا بافت 8 ردیف گره ادامه دهید. البته بسته به اندازه مچتان، این میزان می­تواند، متفاوت باشد.

4- پس از بافت گره هشتم، مهره­ را به دو رشته میانی که صاف بودند، وارد کنید. سپس گره بعدی را بزنید و مهره دیگری را وارد نمایید

این مرحله را تا زمانی که 8 یا 9 مهره به دستبندتان بافته شود، ادامه دهید. سپس همان بافت ساده ابتدای دستبند را ادامه داده تا دو طرف مهره­ ها به یک اندازه بافته شود.

 

 

 

 

 

5- حال باید انتهای رشته ­ها را به هم گره بزنید. دستبند زیبای شما آماده شده است.

 

 

 

 

 

 

بافت دستبند با کاموا با دست

1- جهت شروع کار، کاموا را دور انگشت نشانه حلقه بزنید و یک دنباله چند سانتی­متری در میان کف دست و جلوی انگشت شستتان بگذارید.

 

 

 

 

 

 

2- حال باید کاموا را طوری قرار دهیم تا یک قسمت جلوی انگشت وسط، یک قسمت پشت انگشت انگشتری و دیگری جلوی انگشت کوچک قرار گیرد.

 

 

 

 

 

3- در این مرحله باید دقیقا برعکس همان عملیات مرحله 2 را به سمت انگشت شستتان ادامه دهید؛ یعنی نخ را از جلوی انگشت انگشتری، پشت انگشت وسط و جلوی انگشت اشاره ببافید.

 

 

 

 

 

4- در این جا باید کاموا را کاملاً از پشت دستتان رو به سمت انگشت کوچکتان ببافید.

 

 

 

 

 

5- سپس از انگشت کوچک دست شروع کرده و ردیف پایینی نخ را رو به بالا و روی انگشت­هایتان قرار دهید. این کار را تا زمانی که به سر نخ برسید، باید ادامه دهید.

 

 

 

 

 

 

 

6- مجدداً این روند را از انگشت اشاره شروع کرده و با سه انگشت باقیمانده تکرار کنید. این کار را چندین بار تکرار نمایید. یادتان باشد، برای جلوگیری از شلی دستبند، در فواصل مشخصی نخ را بکشید تا کاملاً محکم شود.

 

 

 

 

 

 

7- زمانی که متوجه شدید که سایز دستبند برای مچ دست شما مناسب است، انگشت­هایتان را از درون آن بیرون آورید تا 4 حلقه شکل بگیرد.

 

 

 

 

 

8- در این مرحله باید سر انتهایی نخ را از درون آن 4 حلقه رد کرده و بکشید تا کاملاً محکم شود. حال می­توانید به راحتی آن را دور مچتان گره بزنید.

 

 

 

 

 

 

ساخت دستبند با کاموا ساده

برای ساخت این مدل دستبند فقط به 5 رنگ کاموا، یک قیچی، یک سنجاق و 2 نوار باریک کاموا احتیاج داریم.

 

 

 

 

 

1- در مرحله اول، یک نوار باریک کاموا را روی یک سطح صاف قرار داده و رشته ­های حجیمی که از هر رنگ کاموا آماده شده، روی آن قرار می­دهیم. سپس نوار را دور این کاموا­ها گره می­زنیم.

 

 

 

 

 

2- برای فیکس و محکم کردن کاموا­ها بر روی سطحی همانند موکت از یک سنجاق بزرگ استفاده کرده و کاموا­ها را در جای خود ثابت می­کنیم.

 

 

 

 

 

3- 5 رشته کاموا را به شکلی که دو رشته در سمت راست به رنگ بنفش و قرمز و دو رشته در سمت چپ به رنگ زرد و آبی و یک رشته به رنگ سفید در وسط قرار بگیرند، تقسیم می­کنیم و رشته وسط را از قسمت پایینی گره می­زنیم.

 

 

 

 

 

4- حال رشته­ ها را کمی از هم فاصله داده و سپس جای کاموا­ی بنفش رنگ را از زیر 3 رنگ قرمز، سفید و آبی رد کرده و به سمت چپ می­آوریم.

 

 

 

 

 

5- حال بار دیگر کاموای بنفش رنگ را از روی دو رنگ آبی و سفید عبور داده و مجدداً به سمت راست برمی­گردانیم. سپس رنگ زرد را از زیر 3 رنگ آبی، سفید و بنفش رد کرده و به سمت راست می­اوریم.

همچنین رشته بنفش و آبی رنگ را از دو طرف کشیده تا از بالا گره محکم­تر شود.

 

 

 

 

 

6- در این مرحله رنگ زرد را از روی دو کاموای بنفش و سفید رد کرده و بار دیگر به سمت چپ می­آوریم و پس از آن رشته قرمز را نیز از زیر 3 رنگ بنفش، سفید و زرد عبور داده و در سمت چپ قرار می­دهیم.

 

 

7- بار دیگر کاموای قرمز رنگ را از روی 2 رنگ زرد و سفید عبور داده و در سمت راست قرار می­دهیم. پس از آن رنگ آبی را از زیر رنگ­های زرد و سفید و قرمز رد کرده و در سمت راست می­گذاریم.

اما مجدداً آن را از روی کاموای قرمز و سفید عبور داده و در سمت چپ قرار می­دهیم.

 

 

 

 

 

8- روندی که تا کنون گفته شده را دوباره تکرار می­کنیم تا به انتهای بافت دستبند برسیم. سپس با نوار باریک دوم انتهای دستبند را نیز گره می­زنیم و از کمی پایین­تر رشته ­ها را کوتاه می­کنیم.

 

 

 

 

 

9- در مرحله آخر سنجاق را از بخش بالایی دستبند برداشته و قد رشته ­های بالای دستبند را نیز کوتاه می­کنیم. حال دستبند ساده و زیبای شما آماده است. امیدواریم از ساخت آن خوشتان آمده باشد.

 

 

 

 

 

ساخت دستبند با کاموا مردانه

برای ساخت این مدل دستبند مردانه شما تنها به یک کاموا، یک قلاب و یک قیچی نیاز دارید. با ما تا پایان این آموزش جذاب همراه باشید.

 

 

 

 

 

1- ابتدا یک رشته از کاموا را با قیچی می­چینیم. سپس با یک سر نخ، یک حلقه با انگشت نشانه دستمان می­سازیم و قسمت حلقه را خم کرده و طرف دیگر نخ را از آن عبور می­دهیم تا گره بخورد.

 

 

 

 

 

2- حال قلاب را از درون حلقه ایجاد شده وارد می­کنیم گره را تنگ کرده تا بتوانیم به راحتی دستبند خود را ببافیم.

 

 

 

 

 

3- سپس مطابق شکل، سر کوتاه­تر را در دست گرفته و قلاب را به زیر نخ بلند­تر می­بریم و بعد از قفل شدن در سر قلاب از درون حلقه بیرون می­آوریم.

 

 

 

 

 

4- این کار را تا جایی که مطمئن بشویم که سایز دستبند مناسب است، ادامه می­دهیم و بعد قسمت اضافی نخ را از سر آزاد آن می­چینیم.

 

 

 

 

 

5- همچنین در طرفی که حلقه ایجاد شده و قلاب قرار دارد، به وسیله قلاب حلقه را به سمت بالا کشیده تا طرف دیگر نخ نیز آزاد شود.

 

 

دستبند بافت ساده و مردانه شما آماده است، می­توانید آن را به دور مچ دستانتان گره بزنید و از سادگی و زیبایی آن لذت ببرید.

 

 

 

 

 

ساخت دستبند با کاموا طرح قلب

1- برای آغاز بافت دستبند قلبی، ابتدا 4 رشته نخ از هر دو رنگ کاموا برش می­زنیم، به طوری که مجموعا 8 رشته نخ به دست آید.

2- در مرحله دوم نخ­ها را یکی در میان بر روی شاسی قرار داده و با گیره محکم می­کنیم. سپس رشته­ ها را در 2 سمت به 2 دسته 4تایی تقسیم می­کنیم.

 

 

3- نخ اول از سمت چپ را گرفته و از زیر نخ دوم رد می­کنیم، به طوری که شکلی شبیه عدد 4 ساخته شود. به این ترتیب نخ را تا بالا کشیده تا گره محکم شود. دقت داشته باشید این مرحله باید 2 بار تکرار شود.

 

 

 

 

 

4- در این مرحله بافت را به سمت راست همچنان ادامه می­دهیم تا کم کم تمامی رنگ­های بیرونی به وسط کار نزدیک شوند و شکلی v مانند ایجاد شود.

5- حال بیرونی ترین رشته سمت راست را با نخ کناری به شکل حرف P گره می­زنیم. به خاطر داشته باشید، همانند سمت چپ، این سمت را نیز باید دو بار گره بزنید.

6- به همین صورت گره زنی را به سمت چپ ادامه می­دهیم تا زمانی که دو نیمه کار از وسط به یکدیگر متصل شوند.

 

 

 

 

 

7- ردیف دوم را نیز همانند ردیف اول به شکل حرف V می­بافیم.

8- اما ردیف بعدی شکل متفاوتی دارد. به این ترتیب که رشته نخ دومی که بیرونی­ترین رشته است را گرفته به با استفاده از نخ کناری به سمت عقب گره می­زنیم. این کار را باید 2 مرتبه تکرار کنیم.

 

 

 

 

 

9- مرحله هشتم را عیناً برای طرف دیگر نیز تکرار می­کنیم. در این ردیف رشته نخ دومی بیرونی را گرفته و گره­ های جلویی کار را توسط نخ­ها به یکدیگر می­بافیم تا به بخش میانی کار برسیم.

 

 

 

 

 

10- بافت مرحله قبل را به صورت آینه­ای در طرف دیگر تکرار می­کنیم. سپس طرح مورد نظر را با تمام شدن ردیف، با استفاده از دومین نخ بیرونی تکمیل کرده و به وسیله بافت گره­ های رویی کار آن را پر­ می­کنیم.

11- در این مرحله باید یک ردیف را به شکل عادی ببافیم و 2 ردیف بعد از آن به روشی که در مراحل قبل توضیح داده شد، ادامه دهیم تا طرح قلب مورد نظر ما بر روی دستبند نمایان شود.

 

 

 

 

 

12- به همین ترتیب 2 ردیف را به شکل عادی و 2 ردیف را به شکل خاص می­بافیم. این روند تا زمانی که به طول دلخواه برای دستبندمان برسیم، ادامه خواهد داشت.

13- پس از اتمام بافت، یک گره بزرگ ایجاد کرده و انتهای دستبند را قیچی می­کنیم. دستبند شما با طرح قلب حاضر شده است. امیدواریم از بافت آن لذت برده باشید.

 

 

 

 

 

 

عکس درست کردن دستبند با کاموا

در این قسمت قصد­ داریم دو نمونه از روش­های بافت دستبند با کاموا را با هم به صورت تصویری یاد بگیریم و در ادامه هم نمونه­ هایی از چند نمونه دستبند بافت را با یکدیگر مشاهده کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

ما علاوه بر نمونه­ هایی که در تصاویر بالا از دستبند­های بافت به شما نشان دادیم، شما را به تماشای دستبند­های هنرمندانه ساخت زنان سرپرست خانوار تحت پوشش امام علی (ع) دعوت می­کنیم.

برای خرید نمونه دستبند­های شادیکار می­توانید، همین الان بر روی لینک­ دستبند­ دلخواهتان بزنید و از خریدتان لذت ببرید.

1- دستبند آوید موم زده

 

 

 

 

 

2- دستبند بهاری موم زده

 

 

 

 

 

3- دستبند مثلث سبز

 

 

 

 

 

4- دستبند لوزی مهره دار

 

 

 

 

 

منابع فارسی:

– وب سایت هنر در خانه

– وب سایت با متن

– وب سایت زیبامون

– وب سایت پرشین وی

– وب سایت تصویر زندگی

– وب سایت دستبند طلا

– وب سایت نمناک

منابع انگلیسی:

https://youtu.be/R49LOKSHw6c

https://youtu.be/yaYG8886LC0

http://youtu.be/zMoaom2gyGl

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *