اکوفرندلی یا دوستدار طبیعت چیست؟

امروزه با توجه به داغ شدن موضوع حفاظت از محیط زیست و تبدیل شدن آن به یک معضل، استفاده از محصولات اکوفرندلی یا دوستدار طبیعت در بسیاری از کشورها رایج شده است.

از این رو ما در این نوشته، ابتدا واژه اکوفرندلی را تعریف می کنیم و سپس درباره محصول سبز و پوشاک سبز یا دوست طبیعت نکاتی را بیان می کنیم. در نهایت هم راهکارهایی برای تولید پوشاک سبز ارائه می دهیم و به شما می گوییم چگونه محصولاتی سازگار با محیط زیست پیدا کنید. پس با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

 • دوستدار طبیعت یا اکوفرندلی چیست؟
 • محصول سبز چیست و چه اهمیتی دارد؟
 • پوشاک سبز یا دوست طبیعت
 • راهکارهای تولید پوشاک سبز
 • چگونه محصولاتی را پیدا کنیم که واقعاً سازگار با محیط زیست هستند
 • خلاصه ای از آنچه گفته شد
 • پرسش و پاسخ های متداول

 

دوستدار طبیعت یا اکوفرندلی چیست؟

اصطلاح دوستدار طبیعت یا Eco-friendly بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و شما آن را بر روی اکثر وسایل از کیسه های ساندویچ گرفته تا حتی ملحفه ها می بینید. بنابراین باید توجه داشته باشید که چون زیاد از این کلمه استفاده می شود، درک اهمیت واقعی محصولات سازگار با محیط زیست کمی دشوار است و در صورتی که دقیقاً ندانید که اکوفرندلی به چه معنی است، ممکن است که فریب شرکت هایی را بخورید که ادعا می کنند از محیط زیست آگاه هستند و به حفاظت از آن اهمیت می دهند.

طبق گفته Merriam-Webster، یک شرکت مستقر در ایالات متحده آمریکا، تعریف رسمی دوستدار محیط زیست یعنی هر محصولی که برای طبیعت مضر نباشد. وقتی صحبت از محصول می شود، منظور این است که تمام وسایل باید به گونه ای ساخته شوند که از مرحله تولید تا بسته بندی، هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نکنند.

اما FTC یا کمیسیون فدرال تجارت که با هدف حمایت از حقوق مصرف کنندگان تشکیل شده است، دستورالعمل های سخت گیرانه ای در رابطه با ادعاهای سازگار با محیط زیست دارد و این جا است که این موضوع مشکل ساز می شود. در واقع تعریف راهنمای سبز FTC می گوید که برای این که یک محصول بتواند برچسب دوستدار محیط زیست را داشته باشد، باید بر روی بسته بندی خود علت این ادعا را توضیح دهد، در غیر این صورت این کالا نه تنها جز دسته اکوفرندلی نیست بلکه می تواند به طبیعت آسیب برساند و برای آن مضر باشد.

اما از آنجایی که حقیقتاً محصولی وجود ندارد که صددرصد برای طبیعت بی خطر باشد، می توان از واژه پایدار استفاده کرد. در حقیقت محصولات دوستدار محیط زیست دارای ویژگی واحدی هستند که برای محیط زیست خوب و مناسب است و گرنه به این معنی نیست که هیچ گونه ضرری برای محیط اطراف ما ندارند.

             نمونه کیف دوستدار محیط زیست برند سبزین دست

 

محصول سبز چیست و چه اهمیتی دارد؟

محصول سبز یا green prouduct محصولی پایدار است که از منابع ارگانیک و قابل بازیافت تهیه شده و باعث می شود محیط زیست ما کمتر آلوده شود و آسیب ببیند. در واقع از آنجایی که این محصولات با دو هدف عمده کاهش ضایعات و بهره وری در مصرف منابع تولید می شوند، می توان گفت که در صورت استفاده از آن ها کمترین صدمه به محیط زیست وارد می شود.

پژوهش های انجام شده نشان می دهد که تا حد زیادی رفتار خرید مصرف کنندگان به علت اهمیت مسائل زیست محیطی اصلاح شده است و محیط زیست به مساله ای حیاتی و بسیار مهم برای همه اقشار مردم تبدیل شده است. حتی امروزه بسیاری از مصرف کنندگان حاضر هستند که محصولاتی که استانداردهای محیطی بالاتری دارند را با مبالغ بیشتری خریداری نمایند.

از طرف دیگر تولید کنندگان هم در راستای حفاظت از طبیعت و سلامت مصرف کنندگان به تولید محصولاتی روی آورده اند که ضرر کمتری برای محیط زیست به همراه دارند.

 

پوشاک سبز یا دوست طبیعت

یکی از اولین صنایعی که خیلی زود با انجام تحقیقات و پژوهش های مختلف به دوستداران طبیعت و حفاظت از محیط زیست افزوده شد، صنعت مد و پوشاک بود. در واقع این صنعت توانست با بررسی میزان تولید و ورود به عرصه پژوهش و نوآوری، محصولاتی تولید کند که هم نیاز مردم به پوشاک را برطرف کند و هم زباله های البسه کمتری به وجود بیاورد.

البته فراموش نکنید که چون دریافت آرم دوستدار طبیعت، مستلزم گرفتن گواهی نامه سبز بودن محصول است، افراد یا شرکت ها نمی توانند به راحتی ادعا کنند که کالای آن ها جز دسته Eco-Friendly است.

 

راهکارهای تولید پوشاک سبز

تولیدی ها و کارخانه ها با در نظر گرفتن چند مدل کلی برای تولید لباس ها و پارچه های خود، اقدام به تولید محصول نمودند که در این قسمت سه مدل از راهکارهای انجام شده را با شما به اشتراک می گذاریم:

 • استفاده از زباله های دریایی

از جمله هوشمندانه ترین فعالیت هایی که در حوزه تولید پوشاک سبز انجام شده است، می توان به جمع آوری و تولید الیاف از زباله های دریایی و اقیانوسی اشاره کرد. جالب است بدانید که این طرح ابتدا در اروپا اجرا شد و بعد به سرعت در تمام دنیا گسترش پیدا کرد.

کاری که در این روش انجام می شود به این صورت است که شرکت ها، مواد اولیه خود را از سطح دریاها و اقیانوس ها تامین کرده و محیط های آبی را از انواع زباله ها پاکسازی می کنند. سپس این مواد را به مراکز اختصاصی خود انتقال داده و با انجام مجموعه تغییراتی بر روی آن ها، الیاف مورد نیاز خود را از آن ها تولید کرده و در تولیدات خود به کار می برند.

 • استفاده از الیاف طبیعی

یکی دیگر از راهکارهایی که به منظور حفاظت و نگهداری از طبیعت انجام شد، گسترش تولید و استفاده از لباس هایی است که از مواد اولیه الیاف طبیعی مثل پنبه تولید شده اند. این البسه که دارای منشا طبیعی گیاهی یا حیوانی هستند، بعد از پایان دوره مصرف و تبدیل شدن به زباله، نه تنها تاثیر بدی بر روی محیط زیست نمی گذارند، بلکه بر اثر تجزیه شدن در طبیعت از بین می روند.

 • بازیافت لباس های دسته دوم

در این روش که خیلی زود هم مورد استقبال شرکت های تولید کننده لباس قرار گرفت، لباس های دسته دوم بازیافت می شدند. در واقع این شرکت ها با جمع آوری البسه ای که مردم قصد دارند آن ها را دور بریزند، هم زمین را از زباله های دیر تخریب پذیر پاک می کنند و هم مواد اولیه مورد نیاز خود را تامین می نمایند. در ادامه هم با انجام فرآوری ها و فرایندهای مختلفی که صورت می گیرد، مجدداً این لباس ها را به الیاف تبدیل می کنند و در خط تولید پارچه از آن ها بهره می گیرند.

در نهایت هم بعد از این که پارچه ها حاضر می شوند، در اختیار تولید کنندگان قرار می گیرند تا پس از دوخته شدن وارد بازار شوند. در ضمن از آنجایی که در این روش، لباس های زیادی برای بازیافت کردن وجود دارد، تولید کنندگان از بابت تامین مواد اولیه خود نگرانی ندارند.

 

چگونه محصولاتی را پیدا کنیم که واقعاً سازگار با محیط زیست هستند

برای این که بتوانیم خریدی مطمئن انجام دهیم، باید علاوه بر به این که دقت کنیم که محصولی که تهیه می کنیم دارای آرم دوستدار محیط زیست باشد، به نکات زیر هم توجه نماییم:

1- در وهله اول ما باید به این موضوع فکر کنیم که چگونه می توانیم از ایجاد زباله جلوگیری کنیم. برای مثال یک کیسه تراشه را در نظر بگیرید. معمولاً نمی توان دوباره از این کیسه ها استفاده کرد، چرا که بازیافت نمی شوند و به زباله تبدیل می شوند. پس باید از محصولاتی مثل ساک های پارچه ای که قابلیت استفاده مجدد دارند و دیرتر به زباله تبدیل می شوند، استفاده نمایید.

  نمونه ای از کوله دوستدار طبیعت برند سبزین دست

2- محصولات را فقط به اندازه نیازتان خریداری کنید. اگر شما محصول کمتری بخرید، به علت کاهش تولید و تقاضا، محیط زیست هم کمتر آسیب می بیند.

3- یکی دیگر از راهکارهایی که مطرح می شود این است که از منسوجات دست دوم استفاده کنید. برای مثال شما می توانید لباس ها یا ملحفه هایتان با دوستان و اقوام خود به اشتراک بگذارید. به عبارت دیگر می توان گفت دادن جانی تازه به لباس های قدیمی تر به نسبت خلق چیزی جدید، بیشتر از محیط زیست محافظت می کند، زیرا در فرآیند نساجی، آب و انرژی زیادی مصرف می شود و این مورد می تواند به طبیعت صدمه بزند.

4- اقلامی را خریداری کنید که قابلیت استفاده مجدد دارند. برای مثال به جای استفاده از از کیسه های پلاستیکی، در هنگام خرید از کیسه های پارچه ای کمک بگیرید، چرا که همان طور که حتماً می دانید اولاً هزاران سال طول می کشد تا کیسه های نایلونی تجزیه شوند و دوماً رها شدن آن ها در طبیعت علاوه بر این که ظاهر محیط زیست را خراب می کند و به آن آسیب می زند، می تواند جان حیوانات را هم به خطر بیندازد.

     نمونه ای از کیسه های پارچه ای گرد اکوفرندلی برند سبزین دست

5- اگر لازم است که حتماً جنسی جدید خریداری نمایید، سعی کنید از میان محصولاتی که قابلیت بازیافت دارند، انتخاب کنید. به عنوان مثال می توانید خرید خود را از میان محصولاتی با جنس پنبه ارگانیک یا تنسل انجام دهید.

لازم است بدانید که تنسل از مواد شیمیایی که سمیت و ضایعات کمتری به نسبت الیافی مثل ابریشم مصنوعی دارند، استفاده می کند. همچنین برای پنبه ارگانیک هم به نسبت روش های کشت معمولی از آب کمتری استفاده می شود. بنابراین این دو مورد برای محیط زیست مضر نیستند.

6- سعی کنید از پاک کننده های گیاهی و آن هایی که دارای مواد ایمن تری هستند، استفاده نمایید. برای مثال شوینده هایی که حاوی فسفات هستند، می توانند به محیط پیرامون ما صدمه بزند. بنابراین بهتر است پاک کننده های طبیعی و دست ساز را جایگزین مواد شیمیایی کنید.

7- به دنبال خرید محصولاتی باشید که با مواد قابل بازیافتی مثل مقوا و آلومینیوم به جای پلاستیک بسته بندی شده اند. برای مثال می توانید اسباب بازی هایی را برای کودکان خود تهیه کنید که از مواد قابل بازیافت و اکوفرندلی تهیه شده اند تا از این طریق آسیب به محیط زیست را به حداقل برسانید.

 

جمع بندی

ما در این مطلب سعی کردیم شما را با اصطلاح اکوفرندلی یا دوستدار طبیعت آشنا کنیم و درباره محصولات سبز اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.

همان طور که می دانید امروزه توصیه های بسیاری می شود که به جای کیسه های پلاستیکی از کیسه های پارچه ای استفاده کنید تا محیط زیست دچار آسیب های کمتری شود.

بنابراین اگر شما هم قصد خرید کیسه های پارچه ای را دارید، می توانید این محصول را با تنوعی بالا و کیفیتی مطلوب از سایت شادیکار خریداری نمایید.

شما با خرید از این سایت می توانید علاوه بر دریافت محصولی با کیفیت، از هنر دستان توانمند زنان سرپرست خانوار تحت پوشش جمعیت امام علی (ع) حمایت کنید.

 

خلاصه ای از آنچه گفته شد

 • محصول دوستدار محیط زیست یعنی محصولی که برای طبیعت مضر نباشد.
 • محصول سبز یا green product محصولی پایدار است که با دو هدف کاهش ضایعات و بهره وری در مصرف منابع تولید می شود.
 • راهکارهای تولید پوشاک سبز شامل استفاده از زباله های دریایی، استفاده از الیاف طبیعی و بازیافت لباس های دسته دوم است.
 • برای حفاظت از محیط زیست بهتر است که از پاک کننده های دست ساز و فاقد موادر شیمیایی استفاده نمایید.

پرسش و پاسخ های متداول

1- ساک پارچه ای به عنوان یکی از محصولات اکوفرندلی تا چه وزنی را می تواند تحمل کند؟

اکثر ساک های دستی پارچه ای بر اساس گرماژ یا وزن خود که 60 یا 90 گرم است، می توانند وزن حداقل 3 کیلو یا بیشتر را تحمل کنند.

2- چه الیاف و پارچه هایی جز دسته محصولات دوستدار محیط زیست هستند؟

پنبه ارگانیک،، تنسل، الیاف درخت بامبو، کنف هندی، پارچه پلی استر، الیاف رامی، از جمله پارچه های دوستدار طبیعت هستند.

 

منبع انگلیسی:

goodhousekeeping

منابع فارسی:

پپا استایل

پارس مدیر

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.