راهنمای خرید کیسه پارچه‌ای دوستدار طبیعت

کیسه پارچه ای خرید متوسط

راهنمای خرید  کیسه پارچه‌ای دوستدار طبیعت

 

امروز قصد داریم در این مقاله در خصوص خرید کیسه پارچه‌ای که دوستدار و حافظ محیط زیست است، نکاتی را با شما به اشتراک بگذاریم.

تقریباً 10 سالی از روزی که برای اولین بار «روز بدون کیسه‌های پلاستیکی» نام گذاری شد، می‌گذرد.

 

21 تیر مطابق با 11 ژوئن میلادی روز جهانی بدون پلاستیک نام گرفته است.

در سال‌های ابتدایی، اجرای این طرح با استقبال زیادی رو به رو شد، اما رفته رفته طی این سال‌ها به جای اجرای کامل طرح و حذف کیسه‌های پلاستیکی از چرخه زندگی؛ برعکس هرسال استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای کمتر شد و سال‌های اخیر به یک حرکت نمادین تبدیل شده است.

 انسان، امروزه به پیشرفت‌های بزرگی در تمام زمینه‌ها دست یافته است. اما اینکه با این حجم از پیشرفت، هنوز استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای برایش جا نیفتاده و همچنان به استفاده بی رویه‌اش از کیسه‌های پلاستیکی ادامه می‌دهد، باعث تعجب است و جای تامل دارد.

 

 

چرا‌ها و نبایدهای استفاده از کیسه پلاستیکی

 

از بهانه انسان‌ها برای پافشاری روی استفاده از کیسه پلاستیکی می‌توان به ارزان تر بودن پلاستیک، دوام نسبتا خوب، سبک بودن و… اشاره کرد.

همان طور که گفتم موارد بالا بهانه ای بیش نیستند، چراکه اگر منطقی به موضوع نگاه کنیم، تمام موارد ذکر شده برای کیسه پارچه‌ای خیلی بیشتر صدق می‌کند.

برای مثال ارزان تر بودن کیسه پلاستیکی، یک استدلال کاملاً اشتباه است. قیمت یک عدد کیسه پلاستیکی، از حدود 1000 تومان شروع می‌شود و تا عدد 45 هزار تومان هم افزایش دارد.

البته این عدد، برای خرید عمده کیسه پلاستیکی تا بیش از 500 هزار تومان هم ادامه دارد.  

این در صورتی است که قیمت کیسه پارچه ای از حدود 5000 هزار تومان شروع شده و نهایتاً تا 60 هزار تومان برای کیسه‌های فانتزی و مناسب هدیه دادن ادامه دارد.

ضمن اینکه ماندگاری و دوام یک عدد کیسه پارچه ای حداقل تا چند ماه می‌باشد، اما مرغوب ترین پلاستیک حداکثر با چند روز استفاده از بین می‌رود.

اما سبک تر بودن پلاستیک درست است، چون یک کیسه پارچه ای 60 تا 90 گرم وزن دارد؛ اما در نظر داشته باشید که یک کیسه پارچه ای 90 گرمی می‌تواند گاهی تا 25 کیلو بار را هم جابه‌جا کند.

 اما نهایت وزن قابل تحمل برای پلاستیک کمتر از 2 کیلو است. همان طور که متوجه شدید، نه تنها پلاستیک هیچ مزیتی بر کیسه پارچه ندارد، بلکه از هر نظر کیسه پارچه ای بهتر و مناسب تر هم می‌باشد.

 

هزینه استفاده از پلاستیک چقدر است؟

ارزان بودن از مهم ترین ویژگی‌های این کیسه‌هاست، اما در حقیقت اصلاً ارزان نیستند. اتفاقا گران بها ترین وسیله ای هستند که هر روزه آن را می‌خریم.

شاید در کوتاه مدت فکر کنیم سود کرده ایم و با کمترین هزینه بیشترین استفاده را برده‌ام، اما طولی نمی‌کشد که متوجه هزینه گزافی که پرداخته ایم، خواهیم شد.

ما در هر لحظه در حال پرداخت هزینه‌هایی هستیم که کیسه‌ها برایمان ایجاد کرده اند؛ هزینه‌های بدون بازگشتی که به هیچ عنوان قابل جبران نیستند. برای مثال:

 دامی که از آن تغذیه می‌کنیم، خوراکش پلاستیک است. اعداد شهر‌های آلوده هر روز بیشتر می‌شود و یکی ازمهمترین دلایل آن انتشار گاز‌های گلخانه‌ای منتشر شده از پلاستیک‌ها است.

 تعداد زیادی از گونه‌های گیاهی و جانواری به خاطر ورود پلاستیک به چرخه غذایی شان نابود شده یا در حال نابودی اند. حتی آبی که می‌نوشیم به علت ورود پلاستیک‌ها به منابع اصلی آب سالم نیستند.

در این روز‌ها شاهد انواع بیماری‌هایی هستیم که به خاطر زباله‌های پلاستیکی انباشته شده و در حال تجزیه می‌باشند. دقیقاً در همین لحظه در حال پرداخت هزینه‌های زیادی بابت استفاده از کیسه‌ها هستیم.

با وجود تمام خسارتهای جبران ناپذیر استفاده از پلاستیک اما باز هم هر سال در جهان 500 میلیارد کیسه پلاستیکی تولید می‌شود.

 در هر یک دقیقه 1 میلیون پلاستیک در طبیعت رها می‌شوند و چند صد سال باقی می‌مانند تا تجزیه شوند.

 

راه حل نجات بشر و زمین چیست؟

تنها راه حل موجود کاهش مصرف کیسه پلاستیکی و جایگزین کردن آن با کیسه پارچه‌ای می‌باشد. استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای چیز جدیدی نیست.

قبل از تولید کیسه‌های نایلونی مردم از کیسه‌های پارچه ای استفاده‌ می‌کردند و اتفاقاً هیچ کدام از مشکلات امروزی را  هم نداشتند.

 

کیسه پارچه ای متوسط بند دار

 

 

فواید استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای

کیسه‌های پارچه‌ای از هر نظر بهتر و مناسب تر از کیسه‌های نایلونی هستند و برتری خیلی زیادی به کیسه پلاستیکی دارند.

در ادامه به برخی از مهمترین مزایای این کیسه‌ها اشاره خواهیم کرد.

 1. تجزیه پذیری بیشتر

یکی از مهمترین مزیت کیسه‌های پارچه‌ای  تجزیه پذیری بیشتر و راحت تر آن‌ها در محیط زیست است.

کیسه‌های پارچه‌ای حدودا 3 ماه زمان لازم دارند تا دوباره به طبیعت بازگردند، که این زمان در برابر حداقل 300 سال زمان مورد نیاز برای تجزیه پلاستیک عملاً هیچ است. به همین دلیل به این کیسه‌ها دوستدار طبیعت می‌گویند.

 1. نداشتن آلودگی

در سیر تجزیه کیسه‌های پارچه‌ای، نه تنها هیچ نوع آلودگی ایجاد و وارد محیط زیست نمی‌شوند؛ بلکه مواد حاصل از تجزیه آن‌ها برای رشد گیاهان بسیار مفید و مناسب هم هستند.

در واقع کیسه های پارچه ای یک سری مواد مفید هم به محیط زیست هدیه می‌کنند.

 1. 3. قابلیت چندین بار استفاده

 این کیسه‌ها ماندگاری بالایی داشته و قابلیت شست و شو نیز دارند؛ پس به راحتی از هر یک دانه آن‌ها مدت‌ها می‌توانید استفاده کنید.

با شستن کیسه‌های پارچه‌ای با خیالی آسوده از بهداشتی بودن آن‌ها و ضرر نداشتن برای سلامتی تان از این کیسه‌های پرکاربرد استفاده کنید.

 1. ماندگاری تبلیغ فروشگاه

 

کیسه خرید بند دار

 

 

اگر شما به عنوان صاحب یک کسب و کار یا فروشگاه از کیسه‌های پارچه‌ای مخصوص خودتان استفاده کنید، کمک خیلی زیادی به تبلیغات خود کرده اید.

چون کیسه‌های پارچه‌ای یکبار مصرف نیستند و تا مدت‌ها نگهداری می‌شوند، در واقع تا خراب شدن آن کیسه تبلیغ شما زنده و در حال کمک به کسب و کار شماست.

 

 1. دوام و کیفیت بیشتر

درست است که کیسه‌های پلاستیکی هم با دوام هستند، اما در هرصورت دوام و کیفیت یک کیسه پارچه‌ای از پلاستیکی بیشتر است.

حتماً برایتان پیش آمده که کیسه پلاستیکی شما حین حمل وسایلتان پاره شود. این احتمال با استفاده از کیسه پارچه‌ای تا حد زیادی کم می‌شود.

 

 1. زیبایی و طراحی‌های متنوع

کیسه‌های پارچه‌ای بسیار زیبا و با طرح و رنگ بندی‌های گوناگون هستند و انواع و مدل‌های زیبا و خلاقانه ای دارند.

 

کیسه پارچه ای خرید ساده بند دار

یک نمونه کیسه پارچه ای فروشگاه شادیکار

 

 

کاربرد‌های ساک پارچه‌ای

کیسه‌های پارچه‌ای انواع مختلفی از نظر جنس پارچه، کاربرد، طرح چاپ روی آن‌ها، رنگ و مدل و… دارند. در ادامه به معرفی انواع آن‌ها خواهیم پرداخت.

 • برند سازی و تبلیغات

از مهمترین کاربرد‌های ساک‌های پارچه ای می‌توان به برند سازی و تبلیغات اشاره کرد.

خیلی از کسب و کار‌های متنوع برای تبلیغات خود، از ساک‌های پارچه‌ای اختصاصی و طراحی شده برای خودشان استفاده می‌کنند.

اتفاقاً این نوع از تبلیغات، هم هزینه کمتری نسبت به سایر روش‌های مرسوم تبلیغاتی دارد، هم مدت ماندگاری آن بیشتر است.

برای مثال انواع مختلفی از این ساک‌ها در نمایشگاه‌ها، همایش‌ها، فروشگاه‌ها، هتل‌ها و بیارستان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 

کیسه پارچه ای خرید با بند بلند

یک نمونه کیسه پارچه ای فروشگاه شادیکار

 

·      هدیه دادن

این ساک‌ها بسیار زیبا و متنوع هستند و طراحی‌های جالب و زیبایی دارند، که باعث شده به عنوان پوشش برای هدیه، مورد استقبال و استفاده افراد قرار گیرد.

به علت تنوع در طرح و رنگ و داشتن مدل‌های فانتزی و زیبا، استفاده این ساک‌های پارچه‌ای بسیار شیک تر از استفاده از کاغذ کادو برای هدیه دادن هستند.

 

کیسه پارچه ای خرید متوسط یک نمونه کیسه پارچه ای فروشگاه شادیکار  

خرید کردن

خوشبختانه کیسه‌های پارچه‌ای، مدل‌ها و سایز‌های متنوعی دارند که می‌توانید برای خرید روزمره مدل و سایز مناسب را انتخاب کرده و استفاده کنید.

کیسه‌های پارچه ای مناسب برای خرید کردن سایز‌های متفاوتی دارند، این تنوع در سایز بندی به این خاطر است که در انواع خرید‌ها چه خرید لوازم بزرگ یا حتی وسایل کوچک، بتوانید از کیسه پارچه‌ای با اندازه مناسب استفاده کنید.

 

 

انواع کیسه پارچه‌ای دوستدار محیط زیست

جنس این کیسه‌ها مطابق با کاربرد و نوع استفاده آن‌ها متفاوت از یکدیگر است.

 

کیسه پارچه ای خرید کوچک

یک نمونه کیسه پارچه ای فروشگاه شادیکار

ساک برزنتی

یکی از محبوب ترین انواع ساک پارچه‌ای مدل برزنتی آن است، و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.

ساک برزنتی استقامت و دوام بالایی دارد و حتی قابلیت تحمل تا 25 کیلو وسیله را هم در صورت دوخت مناسب و تعبیه دسته‌های مناسب دارد.

برزنت مورد استفاده در این مدل ساک ترکیبی از پنبه و پلی استر و نوعی پارچه پنبه‌ای می‌باشد و در سایز‌های متعددی ساخته می‌شود.

این نوع ساک در برابر آب و نور مقاوم است و به همین دلیل از پرمصرف ترین انواع ساک‌های پارچه‌ای می‌باشد.

 

 • ساک پارچه‌ای سوزن دوزی

این نوع ساک از پارچه سوزنی تشکیل شده است. پارچه سوزنی، پارچه ای بدون بافت است (بافته شده نیست).

این پارچه از طریق عملیاتی شیمیایی، حرارت دادن یا استفاده از حلال‌ها؛ در کنار پارچه‌های بازیافتی و روغن‎‌ها ساخته شده است.

این ساک پارچه ای ارزان، با استحکام، با داشتن قابلیت دفع مایعات، قدرت جذب بالا، داشتن حالت ارتجاعی در عین نرمی و داشتن موانع باکتری باعث ایجاد تحولی شگرف در صنعت کیسه‌های پارچه‌ای شده است.

موارد استفاده این کیسه اغلب برای بیمارستان‌ها، مدارس یا هتل‌ها می‌باشد.

نکته جالب درباره این ساک این است که با تغییر دادن در بافت و ظاهر پارچه آن، می‌توان دوام آن را تغییر داد و حتی به پد باریکی تبدیلش کرد.

 • ساک پارچه‌ای باکس بگ

به ساکی که عطف (کاست) 10 سانتی متری از بغل و پایین دارد و با دوخت حرارتی (آلتراسونیک) که بسیار محکم است تولید می‌شود؛ باکس بگ می‌گویند.

در 3 طرف این ساک کاست به کار رفته، که باعث ایجاد فضای بیشتر در این ساک شده است. این نوع از ساک تحمل 10 کیلو وزن راهم دارد.

کیفیت لوگو‌ها و موارد چاپی روی باکس بگ به علت تمام اتوماتیک بودن تمام مراحل ساخت و چاپ لوگو بسیار با کیفیت تر از سایر ساک‌ها است.

چاپ بر روی این ساک با استفاده از سیستم چاپ فلکسو و سیلک همراه با مرکب پایه آب انجام می‌شود، که همین امرمانع از بو گرفتن ساک می‌شود.

 • ساک پارچه‌ای متقال یا کتان

نوع دیگر ساک‌های پارچه‌ای متقال است که طرفداران زیادی دارد. این ساک با نوعی پارچه نخی که زیرمجموعه ای از کرباس است، تولید می‌شود.

کیسه پارچه ای بند دار

یک نمونه کیسه پارچه ای فروشگاه شادیکار

این ساک استحکام و مرغوبیت بالایی دارد که باعث استفاده از آن برای تبلیغات شده است.

 

راهنمای خرید کیسه پارچه‌ای

همان طور که مشاهده کردید، کیسه‌های پارچه‌ای انواع و کاربرد‌های مختلفی دارند که شما باید با توجه به نوع استفاده خود بهترین کیسه ای که برای شما مناسب است را تهیه کنید.

·      مشخص کردن نوع کاربرد

 ابتدا باید مشخص کنید که کیسه پارچه‌ای را به چه منظور می‌خواهید؟

برای برند سازی کسب و کارتان؟ برای هدیه دادن؟ برای استفاده در خرید روزمره؟ یا برای جایگزین کردن با پلاستیک برای نگه داری وسایل.

زمانی که مشخص شد کیسه را برای چه کاری می‌خواهید تهیه کنید، نکاتی که باید در خرید کیسه پارچه‌ای در نظر داشته باشید مشخص می‌شوند.

 • تعداد کیسه پارچه‌ای

با مشخص شدن کاربرد کیسه پارچه‌ای که قصد خریدش را دارید، تعداد کیسه پارچه‌ای هم که باید بخرید مشخص می‌شود.

مثلاً برای برند سازی شما تعداد زیادی کیسه ساده می‌خواهید تا لوگو برندتان را روی آن چاپ کنید. برای هدیه دادن تعداد مشخص و کمتری کیسه پارچه لازم دارید.

برای خرید روزانه، کیسه‌ای با اندازه متوسط و کیفیت و دوام بیشتری لازم دارید که بتواند چند کیلو با را تحمل کند.

بهتر است تعدادی از این کیسه‌هارا باهم خریداری کنید تا در صورت پاره شدن یا بروز هر مشکلی بازهم کیسه پارچه‌ای برای استفاده کردن داشته باشید.

کیسه پارچه ای گرد متوسط

یک نمونه کیسه پارچه ای فروشگاه شادیکار

·      جنس کیسه پارچه‌ای

همان طور که می‌دانید، جنس کیسه پارچه‌ای متناسب با کارکرد آن است. پس در خرید آن‌ها به جنسشان دقت کنید تا بهترین خرید را داشته باشید.

ساک‌های پارچه ای تبلیغاتی اغلب برزنتی هستند؛ چون ساک‌های برزنتی هم شکیل تر هستند، هم مدت زیادی با همان شمایل اولیه باقی می‌مانند و کسب و کارتان را تبلیغ می‌کنند.

ساک‌های فانتزی چون قرار نیست وزن زیادی را تحمل کنند و جنبه زیبایی آن‌ها مهم‌تر است، معمولاً ازجنس کنفی، نمدی یا متقال هستند.

 

 

کیسه‌های پارچه‌ای که برای خرید استفاده می‌شوند، باید جنس محکمی و با دوامی داشته باشند. برای این کیسه‌ها حنس کتان خوب و باکیفیت بهترین انتخاب است.

·      انتخاب سایز مناسب

کیسه جواهرات نمدی

یک نمونه کیسه پارچه ای فروشگاه شادیکار

سایز کیسه پارچه‌ای باید متناسب با کاربردش باشد. با مراجعه  به جدول زیر انواع  سایزبندی‌ها و کاربرد آن‌ها را بررسی کرده تا انتخاب بهتری داشته باشید.

          عرض

           ارتفاع

            کاربرد

             20

              25

مناسب برای عطر، طلا، عینک، لوازم آرایشی و بهداشتی و ساعت

             30

             40

کیف و کفش، پارچه، کاتالوگ

خرید لوازم با اندازه متوسط

             40

             50

مناسب لوازم تقریبا بزرگ، بوتیک، کاتالوگ‌های بزرگ، فروشگاه‌ها

             50

              60

قابل استفاده برای لوازم با اندازه بزرگ، خرید وسایل حجیم و سنگین،

 

 

·      انتخاب مرکز خرید

حالا که دقیقا می‌دانید چه کیسه‌ای با چه ویژگی‌هایی می‌خواهید، باید مرکز خرید مناسب را هم پیدا کنید.

کسب و کار‌هایی که تعداد بسیار زیادی از کیسه‌های پارچه ای را برای برندشان می‌خواهند بهتر است از مراکز عمده فروشی کیسه‌هایشان را تهیه کنند؛ یا به صورت مستقیم از کارخانه‌های تولید کیسه پارچه‌ای خرید کنند تا هزینه کمتری بپردازند.

ساک‌های هدیه را می‌توان از فروشگاه‌های اینترنتی سفارش داد. چراکه انواع طرح‌ها و مدل‌های متنوع را دارند و انتخاب برایتان آسان تر است.

البته فروشگاه‌های لوازم تحریر هم این نوع ساک‌هارا دارند و اگر زمان برای سفارش آنلاین ندارید، گزینه خوبی هستند.

 

برای تهیه کیسه پارچه‌ای مخصوص خرید، خرید اینترنتی ایده آل ترین روش است، چون انواع جنس‌ها، سایز‌ها و طرح‌ها را مشاهده و مقایسه می‌کنید و سپس بهترین مورد را انتخاب خواهید کرد.

سایت شادیکار انواع کیسه‌های پارچه‌ای مناسب برای کاربرد‌های گوناگون و با طرح و سایز‌های متنوع دارد و با قیمتی مقرون به صرفه در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد.

برای اطلاع از قیمت خرید و مشاهده مدل های مختلف از کیسه های پارچه ای می توانید لینک خرید کیسه پارچه ای دوست دار محیط زیست از شادیکار را لمس کنید.

 

کیسه پارچه‌ای دوستدار محیط زیست از کجا بخریم؟

حال سوال مهم چگونگی تهیه ساک پارچه‌ای می‌باشد، که در ادامه به آن می‌پردازیم.

برای تهیه کیسه‌های پارچه‌ای 3 راه وجود دارد.

1.    دوختن کیسه‌ پارچه‌ای

یک راه آسان و در دسترس تهیه کیسه‌های پارچه‌ای دوختن آن‌ها می‌باشد. اگر خیاطی بلد هستید، گزینه مناسبی به نظر می‌رسد. چراکه دوختن آن‌ها اصلا سخت نیست.

از مزیت‌های دیگر دوختن کیسه پارچه‌ای این است که؛ لازم نیست حتما پارچه جداگانه برایش بخرید، با استفاده از تکه پارچه‌های باقی مانده از وسایل دیگر هم می‌توانید آن‌هارا بدوزید و به سلیقه خود تزئین کنید.

از مزیت‌های دیگر این روش هم این است که، روش دوخت انواع مدل‌های کیسه‌های پارچه‌ای با یک سرچ ساده در اینترنت در اختیار شما قرار می‌گیرد. برای خرید پارچه بهترین مرکز در تهران خیابان مولوی می‌باشد.

 1. خرید حضوری کیسه پارچه‌ای از مراکز خرید

مراکز زیادی در شهر‌ها وجود دارند که کیسه‌های پارچه‌ای را در انواع طرح، رنگ، سایز و مدل‌های مختلف به صورت عمده یا تکی می‌فروشند.

اگر ساکن تهران هستید، خیابان بهارستان، قسمت عمده فروش‌های کیسه‌های پارچه‌ای و پلاستیکی بازار بزرگ تهران از جمله مراکز خرید کیسه پارچه‌ای هستند.

کیسه‌های فانتزی که بیشتر برای کادو استفاده می‌شود در فروشگاه‌های لوازم تحریر وجود دارند.

 

3.    خرید اینترنتی کیسه پارچه‌ای

 

انواع مختلفی از کیسه‌های پارچه‌ای که ساخت دستان توانمند بانوان توانای این سرزمین هستند را در سایت شادیکار می‌توانید مشاهده و تهیه کنید.

 

تمامی محصولات موجود در سایت شادیکار محصول دسترنج زنان سرپرست خانوار و تحت پوشش جمعیت امام علی (ع) می‌باشد.  

 

 

 

کلام پایانی

در بسیاری از مواقع، ما در صنایع مختلف مجبور به استفاده از پلاستیک‌ها هستیم. علی رغم تمام مضرات و معایب پلاستیک‌ها، قطعا حذف کامل تمامی انواع پلاستیک از چرخه کنونی زندگی انسان غیر ممکن است.

اما مشکل اینجاست که استفاده ما از پلاستیک فقط برای رفع نیازمان نیست. بیشتر مواقع استفاده ما بی رویه و بدون دلیل منطقی می‌باشد.

یادمان باشد؛ زمین دست ما امانت است و ما برای ادامه حیات نیازمند این امانت هستیم. با انجام کار‎‌های خیلی کوچک می‌توانیم آن را از نابودی حفظ کنیم.

مثلاً هر کدام از ما یک کیسه پارچه‌ای همیشه با خودمان داشته باشیم و هنگام خرید از آن استفاده کنیم. همین کار به ظاهر کوچک بزرگترین خدمت ما به زمین و خودمان است.

برای فرهنگ سازی استفاده از کیسه پارچه‌ای و حذف پلاستیک، باید از خودمان شروع کنیم تا بتوانیم با دیگران این فرهنگ رانشر دهیم.

به امید روزی که با حذف پلاستیک از زندگی، اجازه نفس کشیدن و حیات به زمینمان را بدهیم.

 

 

میخوای کیسه پارچه ای بخری؟همین الان اینجا رو لمس کن.

منابع:

پایدار پلاستیک

سعیدبگ

سعیدبگ

 

تماس با شادیکار:

021-86127412

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.