روش های یادداشت برداری

یکی از بهترین استراتژی هایی که در زمان مطالعه یا حضور در کلاس درس، همایش و … می توانید انجام دهید تا مطالب را بهتر درک کنید و یاد بگیرید، یادداشت برداری است.

به همین منظور ما در این مطلب ابتدا در رابطه با یادداشت برداری و مزیت های آن صحبت کرده و بعد شما را با انواع متدهای یادداشت برداری آشنا می کنیم. سپس درباره زمان مناسب برای یادداشت برداری نکاتی را بیان کرده و در نهایت نرم افزارهای یادداشت برداری را معرفی خواهیم کرد. پس مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

 • یادداشت برداری و مزیت های آن چیست؟
 • انواع متدهای یادداشت برداری
 • زمان یادداشت برداری
 • ابزارهای مورد نیاز برای یادداشت برداری
 • نرم افزارهای یادداشت برداری
 • خلاصه ای از آنچه گفته شد
 • پرسش و پاسخ های متداول

 

یادداشت برداری و مزیت های آن چیست؟

یکی از مهم ترین قسمت های یک مطالعه مفید و تعاملی، یادداشت برداری است که می تواند میزان یادگیری را افزایش دهد. در واقع یادداشت برداری یا نت برداری، بازدهی ذهنی ما را بالاتر می برد و اطلاعات را از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت انتقال می دهد. شما با حاشیه نویسی و یادداشت برداری می توانید به جای خواندن صفحات طولانی، اطلاعات مورد نیاز خود را خیلی سریع مرور نمایید.

 • مزایای یادداشت برداری

صرفه جویی در زمان

زمانی که شما مطالب مهم را یادداشت کرده باشید، دیگر برای مطالعه مجدد نیاز نیست که صفحات قطور کتاب را ورق بزنید، بلکه کافیست به یادداشت ها، خلاصه نویسی ها، جداول و گراف های خود مراجعه کنید و آن مطلب را به سرعت مرور نمایید.

منبعی کامل برای مطالعه

افراد در سنین و حوزه های کاری مختلف از کتب و جزوات متفاوتی برای علم آموزی بهره می گیرند. بنابراین اگر یادداشت برداری منظمی داشته باشید، در واقع منبع کاملی برای مطالعه نکات مهم در اختیار دارید.

 • امکان مراجعه سریع به نکات مهم

این مورد به خصوص در زمان امتحانات دانش آموزان یا دانشجویان به چشم می آید که باید به سرعت مطالب مهم را مطالعه و دوره نمایند. بنابراین در این شرایط یادداشت برداری یا هایلایت کردن نکات مهم جزوه یا کتاب، بسیار کارساز خواهد بود.

 • برطرف کردن وسواس ذهنی

نت برداری از مطالب مهم، هم سبب افزایش درک مطلب می شود و هم شما را از نگرانی از بابت این که ممکن است به مرور زمان مطلب را فراموش کنید، رها می کند و در نتیجه باعث می شود که شما ذهنی آرام و آزاد داشته باشید.

 • ایجاد تمرکز

خلاصه کردن تمام مطالب مورد مطالعه باعث می شود که تمرکز شما افزایش پیدا کند، زیرا یادداشت برداری در زمان مطالعه یا حضور در کلاس درس، سمینار و … باعث می شود که عوامل حواس پرتی تاثیر کمتری بر روی شما داشته باشند و در نتیجه تمرکزتان بیشتر شود.

 • ایجاد علاقه بیشتر به یادگیری

شاید گاهی به دلیل سنگین بودن یک مطلب و یا علاقه نداشتن به موضوع آن نتوانید آن را به راحتی یاد بگیرید. اما اگر به یادداشت برداری و هایلایت نکات مهم عادت کنید و این کار را با استفاده از خودکارهای رنگی، ماژیک هایلایت و … انجام دهید، می توانید مطلب را جذاب تر و یادگیری را آسان تر کنید.

 • افزایش بازدهی

یکی از مهم ترین فواید یادداشت برداری، افزایش بازدهی و عملکرد شما است. طبق تحقیقات صورت گرفته، محصلانی که نت برداری می کنند به نسبت دیگر افراد، نمرات بالاتری به دست می آورند. البته این امر درباره همه انسان ها صدق می کند. بنابراین هر کسی که موضوع مورد علاقه خود را مطالعه می کند و یادداشت برداری انجام می دهد، مطلب را بهتر فرا می گیرد.

 • حل مساله

یادداشت برداری می تواند در حل مساله هم کمک زیادی کند. برای مثال دانش آموزی که در شب امتحان نمی تواند بخشی از متن کتاب درسی خود را متوجه شود و به مشکل برخورده است، اگر پیش از این یادداشت برداری انجام داده باشد، می تواند به آن ها مراجعه کند و به جای خواندن متن طولانی کتاب، نوشته خلاصه شده خود را بخواند و با مرور آن مطلب، مساله ذهنی خود را حل کند.

 

انواع متدهای یادداشت برداری

برای این که در زمان گوش دادن به درس یا مطالعه کتاب منعفل نباشید و فرایند یادگیری را سرعت ببخشید، باید از تکنیک یادداشت برداری استفاده کنید. بنابراین در این قسمت شما را با انواع یادداشت برداری آشنا می کنیم.

 • یادداشت برداری به روش کرنل

این روش در دهه 1950 توسط والتر پاوک که از اساتید دانشگاه کرنل و نویسنده کتاب پر فروش چطور در کالج درس بخوانیم بود، طراحی شد. روش کرنل که از آن به عنوان یکی از کارآمدترین روش های یادداشت برداری یاد می شود، به افراد کمک می کنند که بتوانند مطالب را به صورت اصولی یادداشت، تحلیل، جمع بندی و بازنگری کنند.

برای استفاده از این روش یادداشت برداری باید کاغذ یادداشت خود را به سه بخش به شیوه زیر تقسیم نمایید.

بخش بندی کاغذ

ابتدا باید خطی در سمت راست کاغذ بکشید و آن را به دو ستون تقسیم کنید. ستون سمت راست 30 درصد و ستون سمت چپ 70 درصد از عرض کاغذ را در برمی گیرد. البته فراموش نکنید که این خط نباید تا پایین صفحه ادامه پیدا کند، زیرا شما باید در بخش پایینی هر صفحه، خلاصه ای از مطلب را بنویسید. به خاطر داشته باشید که اگر از دفتر معمولی استفاده می کنید، باید 5 تا 6 سانتی متر از پایین صفحه را به محل خلاصه نویسی اختصاص دهید. بدیهی است که ترتیب این تقسیم بندی برای متون انگلیسی به صورت برعکس انجام می شود.

یادداشت برداری به روش کرنل

نامگذاری هر بخش

* ستون سمت راست

بخش سمت راست که بزرگ تر است، محل نوشتن نکات اصلی و جزئیات کلیدی است. در ضمن بهتر است که در این قسمت، بیشتر از نمادها، علائم اختصاری و جملات کوتاه استفاده کنید.

* ستون سمت چپ

حداکثر تا یک روز بعد از مطالعه، باید کلمات کلیدی و پرسش های مربوط به مطلب مورد مطالعه را در ستون سمت چپ بنویسید. این کلمات کلیدی در زمان مرور یادداشت ها بسیار مفید و کاربردی هستند.

* ستون پایین صفحه

در ستون پایینی هم باید جمع بندی مختصری در حدود حداکثر 7 جمله از نکاتی که نوشته اید را وارد کنید. با کمک این جمع بندی می توانید اولویت بندی مطالب مهم و نکات اصلی را راحت تر انجام دهید.

برای مطالعه مطالبی که با این روش تنظیم شده اند، باید دست خود را بر روی قسمت نکات مهم بگذارید و سعی کنید این نکات را از طریق نگاه کردن به ستون کلمات کلیدی و پرسش ها به یاد بیاورید. با کمک این روش، نه تنها نکات مهم را بهتر به خاطر می سپارید، بلکه اهمیت هر نکته را هم بهتر درک می کنید.

در پایان هم چند لحظه ای بر روی نوشته های خود تامل کنید و به جای حفظ کردن طوطی وار، سوالاتی از قبیل این که چرا این نکته درخور توجه است و یا چگونه می توانم بین آموخته های جدید و قدیمی ارتباط برقرار کنم، از خود بپرسید. این کار باعث می شود که مطلب در حافظه بلند مدت شما ثبت شود و به خوبی در ذهنتان بنشیند.

پس در کل روش کرنل سه مرحله دارد:

1- بر اساس آنچه که در کتاب می خوانید یا در جلسات می بینید و می شنوید، باید تصمیم بگیرید که چه چیزی بنویسید و نکات را پیدا کنید.

2- شما باید همزمان با کلاس، نت برداری انجام دهید.

3- هر چند وقت یک بار مطلب را با استفاده از کلید واژه های آن مرور کنید تا کاملاً در ذهنتان تثبیت شود.

لازم به ذکر است که در اصل روش کرنل برای محصلان طراحی شده تا بتوانند توضیحات شفاهی ارائه شده در کلاس را یادداشت کنند. اما امروزه از این شیوه برای یادداشت برداری از روی کتاب، فیلم و اسلاید هم استفاده می شود. بنابراین اگر هدفتان از یادداشت برداری، تحلیل، درک عمیق مطلب و جمع بندی اطلاعات است، این روش می تواند به شما کمک زیادی کند.

 • یادداشت برداری به روش طبقه بندی رئوس

این روش را می توان یکی از پرطرفدارترین و سازمان یافته ترین روش های یادداشت برداری و تکنیک های یادگیری دانست که قدمتی چند صد ساله دارد و باعث می شود که مطالب به صورت کاملاً دقیق، منظم و بر اساس اهمیت دسته بندی شوند.

شاید طبقه بندی رئوس مطالب به روش کلاسیک و به زبان فارسی، کمی سخت و ناکارآمد به نظر برسد، زیرا در این روش از حروف کوچک و بزرگ انگلیسی و اعداد رومی، هندی و عربی استفاده می شود.

یادداشت برداری به روش طبقه بندی رئوس مطالب

در ابتدا باید نکات کلیدی درس را با اعداد رومی مشخص کنید و در زیر این اعداد، نکات فرعی را با حروف بزرگ انگلیسی دسته بندی نمایید. هر چیزی که مربوط به نکات فرعی باشد را باید با اعداد هندی- عربی شماره بزنید و در طبقه بعدتر از حروف کوچک انگلیسی استفاده کنید. در طبقه بندی های بعدی نیز باید حروف و اعداد مشخص کننده هر طبقه را درون پرانتز قرار دهید. فراموش نکنید که برای هر طبقه بندی، یک فضای خالی در نظر بگیرید تا در صورتی که قصد داشتید نکته جدیدی اضافه کنید، فضای خالی در اختیار داشته باشید.

اما توصیه می شود که برای طبقه بندی رئوس مطالب در زبان فارسی، به جای روش کلاسیک از نمودار درختی کمک بگیرید. شما با استفاده از این روش  می توانید مطالب را به شیوه ای واضح و منظم دسته بندی کنید. زمانی که صرفاً هدف شما از مطالعه، حفظ کردن اطلاعات محدود است، می توانید با کمک نمودار درختی این مطالب را به خاطر بسپارید. ضمناً در این روش این امکان وجود دارد که پرسش ها و کلمات کلیدی که در حین مرور یادداشت ها به ذهنتان می رسد را در حاشیه برگه یادداشت اضافه نمایید.

بسیاری از کتاب ها از جمله کتاب های درسی طوری تدوین شده اند که کاملاً رئوس مطالب مشخص باشد. در واقع هر فصل از کتاب با یک عنوان کلی آغاز شده و سپس این عنوان به بخش های کوچک تری که هر یک عناوین خاص خود را دارند، تقسیم بندی می شود. در ضمن عموماً در هر پاراگراف هم تنها یک نکته توضیح داده می شود. از این ساختارهای طبقه بندی شده در بعضی از وبسایت های دولتی و آموزشی هم استفاده می کنند که باعث می شود به خوبی در حافظه دیداری ما ثبت شوند.

البته این روش هم بی اشکال نیست، چرا که گاهی ممکن است که اصلاً ساختار محتوایی که مطالعه می کنید، قابل دسته بندی نباشد و در این حالت شما با این کار فقط خودتان را به دردسر می اندازید. بنابراین از نمودار درختی فقط برای مطالبی که قابل طبقه بندی هستند، استفاده کنید. همچنین در روش کلاسیک هم شما نمی توانید بین اطلاعاتی که در شاخه های مختلف تقسیم شده اند، ارتباط انتزاعی درستی برقرار نمایید.

 • یادداشت برداری به روش جدول بندی

این روش یادداشت برداری که از قدیم انجام می شده و به سازماندهی اطلاعات کمک می کند، نسبت به دیگر روش ها به آماده سازی بیشتری احتیاج دارد. برای جدول بندی باید ابتدا چند ستون بکشید. معمولاً کشیدن 4 ردیف ستون کفایت می کند، اما با این حال تعداد ستون ها بسته به موضوع یادداشت برداری می تواند متفاوت باشد.

توجه کنید که لازم است که برای هر ستون، عنوانی مناسب در نظر بگیرید. برای مثال برای درسی مانند تاریخ می توانید عناوینی همچون تاریخ ها، شخصیت های معروف، رویدادهای مهم را انتخاب کنید. تا این جای جدول را باید حتماً قبل از آغاز درس حاضر کرده باشید تا در طی کلاس بتوانید نکات مهم را در ستون مربوطه یادداشت نمایید. مثلاً برای درس تاریخ به جای این جمله طولانی که جنگ جهانی دوم، یک رویداد تاریخی مهم محسوب می شود، می توان فقط عبارت جنگ جهانی دوم را در ستون رویدادهای مهم قرار داد تا هم از زیاده نویسی و ذکر اطلاعات تکراری جلوگیری شود و هم بتوان همگام با گوینده مطلب، یادداشت برداری کرد و بین اطلاعات مختلف، ارتباط معنایی ایجاد نمود.

یادداشت برداری برای درسی مانند تاریخ

خوبی روش جدول بندی این است که می توانید مطالب را سریع تر مرور کنید، چرا که این جدول، اطلاعات را به صورت منسجم و منظم نشان می دهد و به شما کمک می کند که به راحتی نکات مهم را در ذهن خود ثبت نمایید.

اما اشکالی که برای این روش مطرح می شود این است که شما برای جلوگیری از اتلاف وقت باید پیش از آغاز کلاس، جدول را آماده کرده و عناوین هر ستون را مشخص کنید. اما طبیعتاً تا زمانی که شما سر کلاس ننشینید و با مطلب آشنا نشوید، نمی توانید عنوان مناسب انتخاب کنید. همچنین ممکن است حین گوش دادن درس متوجه شوید که اطلاعات ذکر شده به هیچ یک از ستون های شما ارتباطی ندارد. به همین علت توصیه می شود که همیشه یک کاغذ سفید به همراه داشته باشید تا بتوانید مطالبی که برای آن ها ستون مشخصی ندارید را در آن بنویسید. ضمناً فراموشی جدول و ترتیب مطالب و عدم انعطاف پذیری آن از دیگر معایب مهم این روش از یادداشت برداری است.

 • یادداشت برداری به روش تحت اللفظی

روش تحت اللفظی یکی از ساده ترین تکنیک های یادگیری است که تنها به مهارت نوشتن احتیاج دارد. با وجود همه اشکالاتی که در این روش وجود دارد، اما توصیه می شود که اگر به هیچ یک از روش های یادداشت برداری تسلط ندارید، این روش را امتحان کنید.

در این روش، هر آنچه که می شنوید را عیناً می نویسید، اما برای این که از صحبت های گوینده عقب نمانید، بهتر است از نمادها و علائم اختصاری استفاده کنید. هر بار که گوینده، مبحث جدیدی را عنوان می کند باید به خط بعد بروید و مابقی یادداشت هایتان را در آن جا بنویسید. البته توصیه می شود که کمی فاصله در بین خطوط در نظر بگیرید تا اگر لازم شد که نکته جدیدی به آن اضافه کنید، فضای کافی در اختیار داشته باشید.

در روش تحت اللفظی بر خلاف روش جدول بندی نیاز نیست که برگه یادداشت را پیش از شروع حاضر کنید و یا بدانید که درباره چه موضوعی قرار است صحبت شود. چنانچه بتوانید صحبت های گوینده را به طور کامل یادداشت نمایید، در نهایت یادداشتی دقیق در اختیار خواهید داشت. پس اگر فکر می کنید که کلمه به کلمه استاد یا گوینده ارزشمند است، می توانید از این روش یادداشت برداری بهره بگیرید.

از جمله اشکالات این روش این است که چون همه اطلاعات را پشت سر هم می نویسید، درجه اهمیت نکات مختلف مشخص نیست و متنتان نظم و سازماندهی مناسبی ندارد. بنابراین باید بلافاصله پس از اتمام کلاس، متن خود را بررسی کنید. در واقع در این روش باید عیناً یک بار تمام محتوا را بنویسید و بار دیگر نوشته های خود را طبقه بندی کنید. اما در صورتی که از همان ابتدا از روش طبقه بندی رئوس مطالب استفاده نمایید، دیگر به چنین کاری احتیاج ندارید. در کل روش تحت اللفظی، بیشتر در مواقعی که به محتوای کامل منبع یادداشت برداری دسترسی ندارید، به دردتان می خورد.

 • یادداشت برداری به روش ترسیم نقشه ذهنی

اگر جز افرادی هستید که به یادگیری دیداری علاقه دارند، احتمالاً این روش به دردتان می خورد. در روش ترسیم نقشه ذهنی، ارتباط بین نکات مختلفی که از یک مفهوم مرکزی منشعب شده اند، به شکل تصویری مشاهده می شود. کلمه نقشه ذهنی برای بار اول توسط تونی بوزان مطح شد، اما ایده اصلی آن قدمتی طولانی دارد به طوری که حتی فلاسفه قرن سوم میلادی هم برای تصویرسازی مفاهیم از روشی شبیه به نقشه ذهنی یا mind map کمک می گرفتند.

یادداشت برداری با متد mind map

در این روش که ساختار آن شباهت زیادی به مغز انسان دارد، باید کلمه کلیدی را درون حبابی در وسط صفحه بنویسید. سپس باید نکات فرعی که به همان کلمه کلیدی ارتباط دارند را در انتهای خطوط منحنی که از حباب مرکزی منشعب شده اند، یادداشت نمایید. بهتر است که نکات فرعی را جزئی تر بنویسید تا از ضخامت خطوط منشعب شده، کاسته شود. در ضمن برای جذاب تر شده نوشته ها سعی کنید که از خودکارهای رنگی و تصاویر مرتبط استفاده نمایید، زیرا استفاده از ویژگی های بصری و رنگ های متفاوت باعث می شود که مطالب را با کمترین فشار فکری به یاد بیاورید و نکات مهم را مرور کنید.

پس در این روش از یادداشت برداری، نکات مهم یک مطلب به صورت کاملاً منظم و به شکل شعاعی دسته بندی می شوند. از آنجایی که شما در روش ترسیم نقشه ذهنی فقط پاره ای از مهم ترین نکات را یادداشت می کنید، این شیوه برای نت برداری از منابعی با حجم اطلاعاتی زیاد، انتخاب چندان مناسبی نیست.

چنانچه قصد دارید از این روش استفاده کنید، به شما پیشنهاد می کنیم که در هنگام خواندن نوشته هایتان، منبع اصلی یادداشت ها را در کنارتان داشته باشید تا بتوانید برای مطالعه دقیق تر نکات به آن رجوع کنید.

توجه داشته باشید که اگر توضیحات شفاهی ارائه شده در کلاس را به روش تحت اللفظی یا جدول بندی یادداشت کنید، بعداً می توانید آن ها را به شکل mind map یا نقشه ذهنی دربیاورید. به علاوه شما می توانید برای تبدیل مطالب پیچیده و پر شاخ و برگ به نقشه ذهنی از ابزارهای یارانه ای که برای ترسیم این نقشه طراحی شده اند، بهره ببرید.

 • یادداشت برداری به روش حاشیه نویسی

حاشیه نویسی یکی از متداول ترین شیوه های نت برداری است. در این روش باید کلیدی ترین جملات را از هر پاراگراف کتاب یا صحبت های گوینده بردارید و به زبانی ساده و روان در حاشیه کتاب یادداشت نمایید. خوبی این روش ساده بودن و وقت گیر نبودن آن است. البته ممکن است بعضی ها به دلیل این که کتاب نامرتب و کثیف می شود، حاشیه نویسی را نپسندند.

 • یادداشت برداری به روش هایلایت کردن

این روش هم همانند حاشیه نویسی از جمله رایج ترین شیوه های نت برداری است. در هایلایت کردن باید به کمک یک ماژیک هایلایت روی نکات مهم خط بکشید و آن ها را علامت گذاری کنید تا در هنگام مرور کردن بتوانید فقط مطالب مهم و کاربردی را مطالعه نمایید. اما از آنجایی که در این روش، نکات اضافی یادداشت نمی شوند، در صورت طولانی بودن نکته به مشکل برخورد می کنیم.

هایلایت کردن مطالب مهم
 • یادداشت برداری با متد جعبه

در متد جعبه، هر صفحه از یادداشت های شما با چند جعبه پر می شود که مطالب مرتبط با یکدیگر هم درون این جعبه ها قرار می گیرند. برای استفاده از این روش باید برای هر جعبه، یک عنوان در نظر گرفت و نکات و عبارات کلیدی را داخل آن وارد کرد. در واقع شما باید برای موضوع اصلی، جعبه ای بزرگ رسم کنید و سپس موضوعات فرعی را درون جعبه کوچک تری که درون جعبه اصلی قرار دارد، بگذارید و نکات و عبارات کلیدی را درون آن بنویسید.

یادداشت برداری با متد جعبه سازی

 

زمان یادداشت برداری

شما از قبل، بعد و حین تدریس یا مطالعه یک مطلب می توانید یادداشت برداری انجام دهید، ولی برای این که ذهن شما فرصت بیشتری برای تعامل روی نکات کلیدی پیدا کند و طبیعتاً میزان یادگیری هم افزایش یابد، بهتر است که این کار را در حین مطالعه یا تدریس استاد انجام دهید.

اما از آنجایی که بسیاری از افراد یادداشت برداری را در زمان های مختلفی انجام می دهند، در این بخش قصد داریم که شما را با مزایا و معایب نت برداری در پیش، حین و بعد از یادگیری و مطالعه آشنا کنیم.

 • یادداشت برداری پیش از ارائه یا تدریس

پیش خوانی یا مطالعه یک مطلب پیش از شروع کلاس می تواند در یادداشت برداری کمک زیادی کند، چرا که این کار باعث افزایش درک مطلب می شود و طبیعتاً نت برداری را ساده تر می کند. مثلاً زمانی که می خواهید از کتابی یادداشت برداری کنید، می توانید ابتدا مطالعه سریعی بر روی فصل های قبلی داشته باشید و ذهن خود برای خواندن و نت برداری از فصل جدید آماده کنید.

اما استراتژی دیگری که می تواند در یادداشت برداری به شما کمک کند، سوال نوشتن است که باعث می شود که مطلب در ذهن شما حک شود و دیگر فراموش نشود. مسلماً در زمان پیش خوانی ممکن است که بعضی مفاهیم برای شما گنگ باشند و یا این که سوالات بیشتری را در ذهنتان ایجاد کنند. بنابراین در این حالت بهتر است که این سوالات را در جایی یادداشت کنید و آن ها را پیش از ارائه یا خواندن کتاب مرور نمایید تا ذهنتان در زمان مطالعه به دنبال پاسخ آن ها بگردد.

در ضمن سعی کنید پیش از مطالعه، وسایل یادداشت برداری را آماده کنید و عوامل حواس پرتی مثل موبایل یا تبلت را از خود دور نمایید.

دفترچه یادداشت کرافت مستطیلی مخصوص یادداشت برداری
 • یادداشت برداری حین تدریس

همان طور که می دانید یادداشت برداری در حین تدریس معلم، نسبتاً کار مشکلی است، چون که معمولاً شما نمی توانید از استاد بخواهید که آرام تر تدریس کند. جالب است بدانید که بر اساس اصل پارتو، 80 درصد از مطالبی که در یک کتاب یا ارائه وجود دارند، در 20 درصد آن نهفته هستند. در واقع شما با تمرکز بر روی مطالب مهم می توانید بدون جا ماندن از مطلب، نکات کلیدی را یادداشت نمایید.

اما برای این که بدانید کدام نکات برای یادداشت برداری حین تدریس اهمیت دارند، توجه شما را به موارد زیر جلب می کنیم:

1- مواردی که استاد یا معلم روی آن تاکید می کند و احتمال دارد که از آن ها در امتحان، سوال طرح شود.

2- هر آنچه که استاد آن را دو یا چند مرتبه با صدای بلندتر و تاکید بیشتر بیان می کند.

3- مطالبی که بر روی تخته نوشته می شوند.

4- در جاهایی که از قیدهایی مثل حتماً، همیشه، اغلب، گاهی و … استفاده می شود.

5- هر جایی که مطالب با یکدیگر ارتباط معنایی داشته باشند.

6- شما باید نکاتی که استاد در جمع بندی نهایی مطرح می کند را با مطالبی که یادداشت کرده اید، تطبیق دهید.

در زمان مطالعه کتاب و یادداشت برداری از آن هم لازم است که کلمات یا عبارات بولد شده و مطالبی که ارتباط معنایی دارند و قید خاصی در آن ها استفاده شده را یادداشت نمایید.

برای یادداشت برداری می توانید از دفترچه پارچه ای مستطیلی برند خورشید استفاده کنید.
 • یادداشت برداری پس از مطالعه و تدریس

توجه کنید که به هیچ عنوان نباید یادداشت برداری و خلاصه نویسی را به بعد از اتمام مطالعه یا تدریس موکول کنید، زیرا در این حالت بخش قابل توجهی از مطالب را فراموش خواهید کرد. شما در این مرحله می توانید دو کار انجام دهید. اولاً این که سوالات و کلمات کلیدی که از قبل نوشته اید را با مطالب ارائه شده یا آنچه مطالعه کرده اید، تطبیق دهید تا متوجه شوید نکته سنجی شما در چه حدی بوده و کدام سوالات بی پاسخ مانده اند. البته فراموش نکنید که نباید بین این مرحله و اتمام درس، فاصله زیادی وجود داشته باشد.

دوماً شما در این مرحله می توانید یادداشت های خود را به شکل نقشه کشی ذهنی یا یادداشت کرنل در بیاورید تا مرور مطالب و انتقال آن ها به حافظه بلند مدت راحت تر صورت بگیرد.

 

ابزارهای مورد نیاز برای یادداشت برداری

یادداشت برداری یا بر روی کاغذ و یا با کمک وسایل دیجیتال از قبیل موبایل و تبلت انجام می شود. بنابراین در هر دو حالت شما نیاز دارید که وسایل مورد نیاز را به همراه خود داشته باشید. این که از بین یادداشت برداری دیجیتال و کاغذی، کدام یک برای شما مناسب است، تا حد زیادی به شما و موقعیتتان بستگی دارد.

 • یادداشت کردن روی کاغذ

این روش سنتی و کارآمد برای نت برداری، هنوز هم محبوبیت خاصی دارد تا حدی که بسیاری از ما ترجیح می دهیم که مطالب مهم را بر روی کاغذ یادداشت کنیم. این روش مزایای زیادی هم دارد. به عنوان مثال تحقیقات نشان داده اند که زمانی که شما مطالب مهم را با دست بر روی کاغذ می نویسید، به نسبت وقتی که این کار را با وسایل دیجیتال انجام می دهید، آن مطلب بهتر در ذهنتان باقی می ماند، چرا که عموماً سرعت نوشتن از تایپ کردن کمتر است و به همین دلیل مغز فرصت بیشتری دارد تا بتواند مطالب را در حین یادداشت برداری تجزیه و تحلیل کند. همچنین شما در زمان یادداشت نکات درسی مثل ریاضی که فرمول های زیادی دارد، آزادی عمل بیشتری دارید.

ولی این روش، اشکالاتی هم دارد. اولین عیب آن این است که ممکن است شما یادداشت های کاغذیتان را به مرور زمان گم کنید و در نتیجه وقتی که برای مرور کردن به آن ها نیاز دارید با مشکل مواجه شوید. به علاوه قطعاً خلاصه کردن تمام مطالب بر روی کاغذ زحمت زیادی دارد و شما را خسته می کند، البته از آنجایی که این نوع یادداشت برداری موجب یادگیری بیشتر شما می شود، ارزشش را دارد که آن را انجام دهید. به خصوص اگر هنگام نت برداری از خودکارهای رنگی هم کمک بگیرید، نوشتن برایتان جذاب تر می شود و بعداً خلاصه های خود را با اشتیاق بیشتری مطالعه می کنید.

شما با استفاده از دفترچه یادداشت چوبی سوزن دوزی شده می توانید خیالتان را از بابت گم نشدن یادداشت هایتان راحت نمایید.
 • یادداشت کردن روی گوشی، تبلت و لپ تاپ

مورد دیگری که می توان از آن برای ثبت یادداشت ها استفاده کرد، ابزارهای دیجیتالی هستند. شما با نصب برنامه هایی همچون وان نت بر روی گوشی، تبلت و لپ تاپ خود می توانید مطالب مهم را درون آن ها یادداشت نمایید. اما این روش هم مزایا و معایبی دارد که در این قسمت به آن ها اشاره خواهیم کرد.

مزایای یادداشت برداری دیجیتالی

1- یکی از خوبی های این روش این است که همیشه گوشی و تبلت در دسترس هستند و شما به راحتی می توانید نکات مهم را درون آن ها بنویسید و هر زمان که خواستید به آن ها مراجعه کنید.

2- یکی از معضلاتی که به خصوص دانش آموزان و دانشجویان با آن مواجه می شوند، این است که وقتی چند ماه بعد دوباره به همان مبحثی که آن را خلاصه کرده و نکات مهم آن را نوشته اند مراجعه می کنند، ممکن است لازم باشد که نکته یا نکات جدیدی را به آن اضافه کنند، اما فضای کافی در اختیار ندارند و به همین علت مجبور می شوند که آن ها را در صفحه دیگری یادداشت کنند. همین عامل سبب می شود که در زمان مرور با یادداشت های نامنظم رو به رو شوند و به خوبی نتوانند از یادداشت های خود استفاده کنند. اما این مشکلات در یادداشت برداری دیجیتال وجود ندارد و شما با فشردن دکمه اینتر می توانید نکات جدیدی را به مطلب قبلی خود اضافه نمایید.

3- همان طور که می دانید برای تولید کاغذ باید درختان زیادی قطع شوند، اما استفاده از یادداشت برداری دیجیتال باعث می شود که درختان کمتری قطع شوند و بالطبع آسیب های کمتری به محیط زیست وارد شود.

4- چون سرعت تایپ کردن از نوشتن روی کاغذ بیشتر است، پس موجب می شود که شما زمان کمتری را به نوشتن مطالب در موبایل، تبلت یا کامپیوتر اختصاص دهید و در وقت خود صرفه جویی کنید.

5- در صورتی که نوشته های خود را بر روی یکی از این ابزار دیجیتال ذخیره کرده باشید، کمتر احتمال دارد که آن ها را گم کنید.

معایب یادداشت برداری دیجیتالی

1- یکی از بزرگ ترین معایب یادداشت برداری دیجیتال، پرت شدن حواس است. بدیهی است که چون در این روش از وسایلی مثل موبایل استفاده می شود، می تواند حواستان را پرت کند و تمرکزتان را کاهش دهد. بنابراین توصیه می شود که اگر می خواهید از وسایل دیجیتالی برای یادداشت برداری استفاده کنید، حتماً اینترنت گوشی خود را خاموش و اعلان های آن را غیر فعال کنید.

2- عیب دیگری که برای آن مطرح می شود، این است که زیاد نگاه کردن به صفحه گوشی، تبلت و لپ تاپ می تواند باعث خستگی و یا ضعیف شدن چشمان شما شود.

3- به دلیل این که معمولاً در یادداشت برداری دیجیتالی نمی توان از روش های مخصوصی مثل ترسیم نقشه ذهنی استفاده کرد، شما آزادی عمل کمتری خواهید داشت.

 

نرم افزارهای یادداشت برداری

همان طور که بدان اشاره شد امروزه افرادی بسیاری ترجیح می دهند که به جای یادداشت کردن روی کاغذ، از نرم افزارهای یادداشت برداری کمک بگیرند. استفاده از این نرم افزارها، هم موجوب افزایش کارآمدی می شوند و هم به کمک آن ها می توان در زمان صرفه جویی کرد. در واقع هر چه برنامه ای که برای یادداشت برداری دیجیتال انتخاب می کنید، بهتر باشد و تجربه کاربری بهتری را در ذهنتان ثبت کند، شما بیشتر ترغیب می شوید که از آن استفاده نمایید. پس با توجه به این که هر کدام از نرم افزارها قابلیت های خاصی دارند، در ادامه بهترین های آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

 • نرم افزار OneNote

وان نت نرم افزاری چند پلتفرمی است که از اتصالات ابری پشتیبانی می کند و بر روی سیستم عامل های ویندوز، IOS و گوشی های تلفن همراه قابل اجرا است. مهم ترین ویژگی این برنامه، یادداشت نویسی آسان آن است که امکان یادگیری سریع تر را فراهم می کند.

از جمله قابلیت های برنامه یادداشت OneNote می توان به ایجاد یادداشت و اشتراک گذاری آن، ویرایش یادداشت ها به شکل انفرادی و گروهی، اسکن یادداشت های روی کاغذ، برش صفحات، عکس برداری و ارسال فایل از طریق ایمیل اشاره کرد. یادداشت ها در این نرم افزار به شکل اتوماتیک ذخیره و تاریخ گذاری می شوند و کاربران می توانند قابلیت های برنامه را با نصب پلاگین های مختلف افزایش دهند. از طرف دیگر این برنامه این امکان را به شما می دهد که یادداشت ها و نوت های مجازی خود را با دیگر کاربران هم به اشتراک بگذارید.

علی رغم این که شاید این برنامه، خیلی پیشرفته و حرفه ای نیست، اما رایگان بودن آن و امکانات فوق العاده مهم و ضروری که ارئه می دهد، آن را به یکی از بهترین برنامه های یادداشت برداری تبدیل کرده است.

اگر گوشی هوشمند شما قلم دارد، نرم افزار وان نت یکی از انتخاب های خوب برای یادداشت برداری است.
 • نرم افزار Google Docs

گوگل داکس یک نرم افزار رایگان تحت وب است که ویرایش متن، اشتراک گذاری یادداشت ها، ساخت اسپریدشیت (یک نوع متن الکترونیکی که قابلیت جدول بندی اطلاعات را دارد) و ذخیره یادداشت ها به شکل pdf، doc و html جز امکانات آن است.

چون تمام اطلاعات در این برنامه به صورت آنلاین ذخیره می شوند، پس کاربر می تواند با هر دستگاهی به یادداشت های ذخیره شده دسترسی پیدا کند. ضمناً برای این که بتوان از تمام قابلیت های این برنامه یادداشت استفاده کرد، فقط به یک حساب کاربری و اتصال به اینترنت نیاز است.

این برنامه، یکی از بهترین ابزارها برای انجام کارهای گروهی است. افرادی که با این نرم افزار کار می کنند، این امکان را دارند که چندین متن را به صورت همزمان مشاهده و ویرایش نمایند. با استفاده از نوار کناری چت Google Docs می توان اطلاعات را همزمان با دریافت داده ها به روزرسانی کرد.

برنامه گوگل داکس که بیش از 60 ابزار افزودنی دارد با Google Bookmarks، Google Note و Google Drive همگام شده و کاربران با نصب و ساخت حساب کاربری می توانند به 1 گیگ حجم حافظه ذخیره اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

با توجه به این که این برنامه فاقد کلیپ آرت است، نمی تواند با Microsoft Word رقابت کند، ولی کاربران می توانند تصاویر دلخواه خود را از فضای دیگری دانلود کرده و به متن اضافه کنند. در کل باید گفت که قابلیت های گوگل داکس، تقریباً شبیه به مایکروسافت ورد است، با این تفاوت که گوگل داکس یک نرم افزار پرتابل به حساب می آید.

 • نرم افزار EverNote

نرم افزار اورنت، خدمات سرویس آنلاین خود را از سال 2008 آغاز کرد. این نرم افزار یک ابزار چند پلتفرمی است که با اتصال به اینترنت بر روی تلفن همراه، سیستم عامل ویندوز و مک اجرا می شود. ذخیره و سازماندهی یادداشت ها، برچسب گذاری موقعیت مکانی، تصویربرداری، اسکن اسناد، ضبط صدا، تنظیم یادآوری برای یادداشت ها و ذخیره محتوا از صفحات وب، اشتراک گذاری یادداشت ها و همگام سازی اطلاعات بین دستگاه های مختلف، قابلیت جستجوی پیشرفته، رابط کاربری قابل تنظیم از جمله ویژگی ها و امکانات این برنامه کاربردی هستند.

بد نیست بدانید که نرم افزار EverNote بیش از 100 میلیون کاربر فعال دارد. دانلود این برنامه رایگان است، اما افرادی که می خواهند از همه امکانات این برنامه بهره مند شوند باید به صورت ماهانه یا سالانه مبلغی را پرداخت نمایند تا در ردیف کاربران پریمیوم قرار بگیرند و به 1 گیگ حجم ماهیانه دسترسی پیدا کنند.

در نسخه رایگان این نرم افزار، امکان اشتراک گذاری یادداشت ها وجود دارد، اما کاربران پریمیوم به جز اشتراک گذاری می توانند ویرایش گروهی یادداشت ها را هم انجام دهند و به صورت آفلاین و بدون اتصال به اینترنت از خدمات آن استفاده نمایند.

اورنت تنها یک یادداشت بردار ساده نیست و در اکثر مواقع می تواند در نقش یک سازمان دهنده ظاهر شود.

از جمله اشکالات این نرم افزار می توان به کافی نبودن گزینه های تنظیم یادآوری برای یادداشت ها اشاره کرد. همچنین در نسخه رایگان نرم افزار اورنت، محدودیت حجم ذخیره اطلاعات وجود دارد که می تواند کاربران را دچار مشکل کند. ولی در مجموع اورنت، نرم افزاری کاربر پسند است که تجربه خوبی از یادداشت برداری دیجیتال را در ذهن مخاطبان خود به جا می گذارد.

 • نرم افزار SimpleNote

این نرم افزار تحت وب که از سال 2008 شروع به کار کرده است را می توان بر روی سیستم عامل های IOS، Android و همچنین دستگاه های کتاب خوان Kindel اجرا کرد. کاربران SimpleNote می توانند یا اطلاعات ذخیره شده را با سایر مخاطبان به اشتراک بگذارند یا نسخه پشتیبان را تهیه نمایند. از دیگر امکانات سیمپل نت می توان به امکان همگام سازی یادداشت ها و ذخیره خودکار پیش نویس ها اشاره کرد.

همچنین زمانی که کاربران بخواهند یادداشت نویسی و ویرایش را به صورت گروهی انجام دهند، کافیست ایمیل مورد نظر خود را برچسب گذاری یا تگ نمایند. ضمناً با کمک نرم افزار ویرایشی Markdown می توان یادداشت های نوشته شده در سیمپل نت را به قالب HTML تبدیل نمود.

لازم به ذکر است که خدمات اصلی این برنامه به صورت رایگان عرضه می شود، اما مخاطبان می توانند با پرداخت هزینه سالیانه از خدمات دیگری مانند امکان فرستادن یادداشت ها از طریق ایمیل و همگام سازی با حساب کاربری دراپ باکس برخوردار شوند. همچنین کاربران پریمیوم این برنامه با نصب نسخه دسکتاپ SimpleNote می توانند از تمام یادداشت های خود، نسخه پشتیبان تهیه کنند.

با وجود این که نرم افزار سیمپل نت از قابلیت های زیادی برخوردار است و برخی به دلیل ساده بودن کار با آن، آن را یکی از بهترین نرم افزارهای یادداشت برداری می دانند، اما می توان گفت که هنوز هم به امکانات بیشتر و سازماندهی منظم تری نیاز دارد. برای مثال این برنامه از لحاظ سیستم برچسب گذاری و جستجو، عملکرد مناسبی ندارد. به علاوه کاربرانی که از قابلیت همگام سازی سیمپل نت با حساب کاربری DropBox استفاده می کنند، معمولاً از سازماندهی ضعیف اطلاعات در آن ناراضی هستند. همچنین کاربران این برنامه به قابلیت هایی نظیر ضبط صدا و اسکن اسناد دسترسی ندارند.

 • نرم افزار Google Keep

شرکت گوگل، برنامه یادداشت برداری در قالب Keep طراحی کرده که به وسیله آن می توان به تعداد دلخواه، یادداشت و لیست ایجاد کرد و همچنین تصویر و صدا هم به آن ها اضافه نمود. از دیگر ویژگی های مفید این برنامه می توان به امکان ضبط نوشته ها به منظور رونویسی خودکار اشاره کرد.

پس در صورتی که محدودیت زمانی دارید و می خواهید یادداشت ها را به سرعت در جایی بنویسید، این نرم افزار، انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. ضمناً با Google Keep هم مشابه برنامه وان نت می توان یادداشت های دست نویس، رسیدها، فاکتورها و سایر اسناد را با دوربین اسکن نمود.

با استفاده از برنامه گوگل کیپ در هر موقعیت و مکانی قادر به یادداشت برداری خواهید بود.

با کمک این نرم افزار رایگان می توان یادداشت ها را با سایر کاربران به اشتراک گذاشت و با آن ها در انجام یک کار یا وظیفه خاص همکاری کرد. دیگر ویژگی های گوگل کیپ هم شامل برچسب های کددار رنگی، یادآورها و قابلیت پشتیبانی از چند پلتفرم است.

 • نرم افزار Material Notes

این برنامه ساده و کاربردی به شما این امکان را می دهد که یادداشت ها، لیست کارها و یادآوری های مختلف خود را ایجاد نمایید. جالب است بدانید که این موارد کد گذاری شده و سپس در یک رابط کارتی و به شکل کارت ذخیره می شوند. این کار باعث می شود که امور مختلف منظم تر شوند و شما اطلاعات مورد نیاز خود را راحت تر پیدا کنید. به علاوه شما با استفاده از نرم افزار Material Note می توانید یادداشت های خود را با ستاره علامت گذاری کنید و آن ها را بر اساس اولویت و فوریت پروژه ها در دسته ای خاص ذخیره نمایید.

این برنامه علاوه بر قابلیت جستجوی آسان، این امکان را فراهم کرده تا شما با ایجاد ویجت هایی رو صفحه اصلی خود بتوانید سریع تر به یادداشت هایتان دسترسی پیدا کنید. شما با کمک نرم افزار متریال نت می توانید یک رمز چهار رقمی برای یادداشت های خود ایجاد کنید و از این طریق مطمئن شوید که اطلاعات حساس را به صورت اشتباه وارد نکرده اید. در ضمن با استفاده از این نرم افزار می توان به سرعت محتوای ذخیره شده را در دستگاه فعلی وارد کرد.

لازم است بدانید که دانلود و استفاده از برخی از ویژگی های این برنامه رایگان است، اما اگر بخواهید از قابلیت اضافی آن بهره مند شوید، باید خرید درون برنامه ای انجام دهید.

 • نرم افزار WorkFlowy

به وسیله ورک فلوئی که یک رابط کاربری است، می توان ایده هایی که در ذهن کاربران وجود دارد را سازماندهی کرد. از جمله امکانات کلیدی این نرم افزار می توان به ایجاد متن، سازماندهی فهرست های شخصی و برنامه ریزی برای رویدادهای مختلف اشاره کرد.

حتی جالب است بدانید که کاربران با کمک رابط کاربری این برنامه می توانند بر روی متون خلاقانه یا تحقیقاتی کار کنند و فهرست های طبقه بندی شده بسازند. در این رابط، اطلاعات چند صفحه ای به صورت فهرستی یکپارچه با سطوح مختلفی از اطلاعات طبقه بندی شده درمی آیند که قابلیت جستجو و برچسب گذاری اطلاعات را دارند.

خدمات نرم افزار WorkFlowy را می توان در سه دسته رایگان، pro و بسته ویژه کارهای تیمی دسته بندی کرد که کاربران پریمیوم آن می توانند به تعداد دلخواه فهرست بسازند و از امکان ویرایش آفلاین آن برخوردار شوند. همچنین کاربران برای استفاده از نسخه پشتیبان اطلاعات ذخیره شده نیز باید حساب کاربری پرو را خریداری نمایند. علاوه بر این کاربران بسته ویژه کارهای تیمی هم، بسته ای مخصوص با امکانات کار گروهی دریافت می کنند.

 • نرم افزار SpiderScribe

اگر جز افرادی هستید که به یادگیری از طریق ابزارهای دیداری عادت دارید، این نرم افزار می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. نرم افزار SpiderScribe که مبتنی بر رایانش ابری است، کاربران را قادر می کند که mind map یا نقشه ذهنی خود را با قابلیت ضمیمه فایل، تصویر، وبسایت، رویدادهای تقویمی و دیگر قابلیت ها طراحی کنند. همچنین افراد می توانند نقشه های ذهنی که با این برنامه طراحی شده اند را با دیگران به اشتراک بگذارند و از طریق دستگاه های مختلف به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

در نسخه رایگان نرم افزار اسپایدر اسکرایب می توان حداکثر سه نقشه ذهنی آماده کرد، اما با خرید حساب کاربری پریمیوم می توان به 2 مگابایت حافظه جهت ذخیره سازی اطلاعات دسترسی پیدا کرد و به تعداد نامحدود نقشه های ذهنی خصوصی ذخیره کرد. البته لازم به ذکر است که خدمات پریمیوم این برنامه به مدت یک ماه به صورت رایگان محاسبه می شود.

اگر تمایل دارید به جای یادداشت دیجیتالی، بر روی کاغذ یادداشت بنویسید، به شما پیشنهاد می کنیم که مطالعه مطلب خرید دفترچه یادداشت را از دست ندهید.

 

جمع بندی

ما در این نوشته سعی کردیم که شما را به طور کامل با انواع روش های یادداشت برداری و مزیت های آن آشنا نماییم.

همان طور که متوجه شدید نت برداری اصولی باعث می شود که شما درک بهتری از مطلبی که مطالعه کرده اید یا شنیده اید، داشته باشید و راحت تر بتوانید نکات مهم و کلیدی را مرور کنید.

اما برای این که بتوانید این یادداشت برداری را ساده تر انجام دهید، بهتر است که همیشه یک دفترچه یادداشت به همراه داشته باشید. بدین منظور ما به شما سایت شادیکار را پیشنهاد می کنیم که تنوع بی نظیری از انواع دفترچه های یادداشت را دارد. شما با خرید از این فروشگاه آنلاین، ضمن دریافت محصولی با کیفیت و صرفه جویی در زمان خود می توانید از بانوان توانمند سرپرست خانواری که تحت پوشش جمعیت امام علی (ع) هستند نیز حمایت کنید و لبخندی بر لبان آن ها بنشانید.

پس برای سفارش دفترچه یادداشت مورد علاقه خود، همین حالا به صفحه لوازم تحریر شادیکار سر بزنید و خرید خود را نهایی کنید تا در اسرع وقت سفارشتان را بدون دردسر درب منزل تحویل بگیرید.

 

خلاصه ای از آنچه گفته شد

 • از جمله مزایای یادداشت برداری می توان به صرفه جویی در زمان، منبعی کامل برای مطالعه، امکان مراجعه سریع به نکات مهم، رفع وسواس ذهنی و ایجاد تمرکز بیشتر اشاره کرد.
 • متدهای یادداشت برداری شامل روش کرنل، طبقه بندی رئوس، جدول بندی، تحت اللفظی، ترسیم نقشه ذهنی، حاشیه نویسی، هایلایت کردن و متد جعبه هستند.
 • بهترین زمان یادداشت برداری، حین مطالعه یا زمان تدریس است.
 • نرم افزار وان نت، گوگل داکس، اورنت، سیمپل نت، گوگل کیپ، متریال نت، ورک فلوئیو اسپایدراسکرایب جز برنامه های یادداشت برداری به حساب می آیند.

 

پرسش و پاسخ های متداول

1- مهم ترین کاربردی که یادداشت برداری دارد، چیست؟

انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت، مهم ترین کاربرد یادداشت برداری است.

2- چگونه یادداشت برداری باعث ذخیره اطلاعات در حافظه بلند مدت ما می شود؟

از آنجایی که مرور کردن با یادداشت برداری ساده تر می شود و با این کار می توان یک مطلب را به جای یک بار، چندین بار مرور کرد، پس با نت برداری، اطلاعات در حافظه بلند مدت ثبت می شوند.

3- مزایای یادداشت برداری با نرم افزارهای دیجیتالی چیست؟

در دسترس بودن، قابلیت به روز رسانی ساده نوشته ها و جلوگیری از قطع درختان از جمله مزایای یادداشت برداری دیجیتالی هستند.

4- معایب یادداشت برداری با نرم افزارهای دیجیتالی چه هستند؟

از آنجایی که یادداشت برداری دیجیتال با ابزاری مثل موبایل و تبلت انجام می شود، پس گاهی می تواند باعث بر هم زدن دقت و تمرکز شما شود.

5- آیا مدل سازی در فرایند یادداشت برداری کمک کننده است؟

بله، چون باعث می شود که اطلاعات را بهتر به خاطر بسپارید و بعداً راحت تر مرور کنید.

 

منابع:

راسخون

وب سایت ماهان تیموری

دکتر دنا

هوش برتر ایرانیان

ذهن برتر

چطور

ترنجی

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.